סויה בששון

מה הקטע עם סויה? מותר אסור? כמה?

מדי פעם אני פוגשת אנשים ששואלים אותי כמה סויה (טופו, אדממה, חלב סויה וכדומה) מותר לאכול ביום. יש אנשים שאומרים שהם בכלל לא אוכלים מוצרי סויה כיוון שידוע שהיא לא בריאה ומכילה הורמון נשי. אז בואו נדבר על זה.

המחקר שגילה כי סויה מכילה פיטואסטרוגנים נעשה אי שם בשנות השבעים. שיערו כי פיטואסטרוגן מעלה את רמות האסטרוגן בגוף. פרסום "ממצאים" אלה ברחבי העולם המערבי בתחילת שנות התשעים מומן (ניחשתם נכון) על ידי חברות החלב שראו שמוצרי הסויה מתחילים לנגוס בנתח השוק של מוצרי החלב.

בינתיים, ממצאים אלה כבר הופרכו על ידי מחקרים רבים אחרים המראים כי פיטואסטרוגנים למעשה מאזנים את רמות האסטרוגן בגוף על ידי היצמדות זמנית לקולטני אסטרוגן. הוכח גם שמוצרי סויה (אורגנית, שאינה מהונדסת גנטית) בריאים ומזינים ומכילים כמות טובה של חלבון, שומן, סיבים וויטמינים.

סויה יכולה לעזור להוריד את לחץ הדם והכולסטרול, תסמיני גיל המעבר, בעיות פוריות, אוסטאופורוזיס, סיכון לסרטן שד ושחלות וסרטן הערמונית.

 אז כמה כדאי לאכול?

כמו כל דבר בריא – כמה שתרצו כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה.

ממה כן להיזהר?

זינוסטרוגנים הם כימיקלים שנראים כמו אסטרוגן, אך בשונה מהפיטואסטרוגן המאזן את רמות האסטרוגן בגוף, זינוסטרוגנים משבשים את רמות האסטרוגן ובכך מעודדים עודף משקל, חוסר איזון הורמונאלי ומחלות כמו תת פעילות של בלוטת התריס וסרטן.

מה מכיל זינוסטרוגנים?

רוב מוצרי הפלסטיק, מוצרי הקוסמטיקה וההיגיינה התעשייתיים, חומרי ניקוי, תרופות הורמונליות סינתטיות.

כהערה צדדית אוסיף כי מוצרי חלב, בעיקר חלב וגבינות רכות, עשויים להכיל הורמוני מין וגדילה (כן, גם חלב אורגני, אפילו חלב נטול הורמונים) וכימיקלים אחרים הגורמים לשיבושים אנדוקריניים, מפחיתים את ספיגת הסידן והמגנזיום, מקדמים דלקת וחדירות מעיים.

References:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cas.12268
https://www.mdpi.com/2072-6643/9/2/179/htm
https://academic.oup.com/jn/article/140/12/2289S/4630696
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13697137.2014.966241https://www.hindawi.com/journals/jeph/2012/713696
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4453601

Karen Burman

Karen Burman

קרן בורמן, תזונאית הוליסטית ומטפלת ברפואה טבעית.
Karen Burman

Latest posts by Karen Burman (see all)