שיר לסיר

ספר הגמילה המיתולוגי של אלונה פרנקל

מתי מתחילים וטיפים לגמילה מוצלחת מחיתולים

לקראת הקיץ המתקרב ואם אתם גם ככה בבית עם הילדים, כדאי לשקול אם זהו זמן טוב לגמילה מחיתולים. מתי מתחילים? ברגע שהילד בשל! חשוב לבדוק שלושה סוגים של בשלות:

בשלות פיזית: יש חיתול יבש למשך שעה וחצי לפחות.

בשלות מוטורית: הולך, יושב, התפתחות מוטורית תקינה, יודע ללבוש לבד תחתונים (או עם קצת עזרה)

בשלות מנטלית: הילד מודע לתהליכי פיפי וקקי, אומר כשעשה או כשהולך לעשות, הולך הצידה ועושה, יש מודעות לתהליך.

כל התהליך הזה קורה בדרך כלל באיזור גיל שנתיים, הוא גיל ה"אני" – הגיל שבו הילד מתחיל לקחת שליטה על חייו.

שישה כללים חשובים לגמילה מוצלחת מחיתולים

1. קודם חושבים – אח"כ עושים: קחו זמן לעצירה ומחשבה לפני ש"תקפצו למים", וגם אל תשכחו לקחת הרבה אוויר. נסו ללמוד את הנושא, לחקור ולהבין מה שצריך לדעת או לקחת בחשבון לפני שמתחילים את התהליך. כדאי לבנות "תוכנית עבודה" ולחקור את השלבים בדרך לגמילה ובמהלכה.

2. הכירו את הילד שלכם: מה מדרבן אותו, מה נותן לו מוטיבציה וגם מהם הקשיים שלו. יש ילדים שמאוד מתומרצים ממילה טובה, יש כאלה שמרגישים גאווה להיות "גדולים בלי חיתולים" וכאלה שדווקא המחשבה להיות "גדול" עוצרת את תהליך הגמילה שלהם, וכל מה שהם רוצים זה להישאר קטנים. ברגע שתבינו מה נותן מוטיבציה לילד שלכם, התהליך יהיה יותר פשוט

3. מוכנות: מילת המפתח בתהליך הגמילה! מוכנות פיזית, מנטלית ונפשית של הילד, וכמובן מוכנות של ההורים (בואו נודה על האמת, זה לא קל…). המוכנות הפיזית יכולה להיות שם הרבה לפני המוכנות הנפשית, והשילוב של שתיהן ביחד יעזור לילד להיגמל בקלות ובמהירות

4. עקביות: כמו כל שינוי, גם גמילה מחיתולים דורשת עקביות, גם בתגובות שלנו וגם בתהליך, כדי שהילד ידע שהשינוי הוא קבוע, ולכן חשוב להקדיש מחשבה לשלבי התהליך עוד לפני התחלתו.

5. אמפתיה: האמפתיה כלפי הילד חשובה מאוד בתהליך הזה. רצוי לזכור שלילד שלנו יותר קשה מאשר לנו (למרות שמי שנשאר לנקות ולכבס זה אנחנו). גמילה מחיתולים היא לא פשוטה לילד ודורשת ממנו המון אנרגיה. אמפתיה מצידנו (על אף שזה לפעמים קשה מאוד מאוד) יכולה להפוך את התהליך להרבה יותר נעים ופשוט.

6 חיזוקים חיוביים: ותרו על עונשים, תהליך הגמילה לא יהפוך לקל או פשוט אם תענישו. באופן כללי אני לא מאמינה בעונשים, ובוודאי לא בתהליך מורכב כמו גמילה מחיתולים. מצד שני, חיזוקים חיוביים, עידוד וצ'ופרים, שיעזרו לילד לגייס מוטיבציה לתהליך.

והטיפ שלי: הצטיידו בהרבה הרבה סבלנות! התהליך יכול לקחת גם כמה חודשים ויכול להיות רצוף ב"פספוסים". חשוב לזכור שהילד שלכם לא עושה את זה נגדכם. אל תכעסו ואל תענישו. תחזקו, תהיו לצידו ותסמכו עליו שהוא מסוגל.

בהצלחה!

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)