תקשורת משפחתית בזמן קורונה

איך לדבר עם הילדים על וירוס הקורונה ולהוריד את רמת הלחץ בבית

זה נכון שעדיין יש הרבה אי וודאות האוויר, אבל אפשר לומר שמדובר במגיפה עולמית. כולם מדברים על הקורונה, ושיגרת החיים שלנו השתנתה לחלוטין, לכן חשוב כל כך לדבר על זה גם עם הילדים. המחקרים מראים שילדים בסיכון נמוך מאוד להידבקות אבל עדיין יש לנקוט אמצעי זהירות ובעיקר להרגיע את החרדה מהוירוס ה"מאיים" הזה שכולם מדברים עליו, שבגללו הסופרים מרוקנים מנייר טואלט ובקבוקי מים. חשוב לזכור שהילדים שלנו לא מוגנים מפני החרדה שעוטפת כרגע את העולם ומשבשת לנו את שיגרת החיים. הנה כמה רעיונות איך לדבר עם הילדים ולהסביר את המציאות שבה אנחנו חיים כרגע:

כמו בכל נושא מורכב, להתחיל בשאלה

הילד מעלה את נושא הקורונה? שאלו אותו מה הוא שמע על הנושא. חשוב לדעת מהם מקורות המידע של הילדים שלנו, ובהתאם להבנתם להסביר את המציאות. בעזרת שאלות תוכלו להבין מה המידע שיש בידי הילד והאם הוא נכון, ובהתאם לכך לספק לו מידע אמין ותואם גיל.

נצלו את ההזדמנות לחיזוק הביטחון האישי

למרות המציאות המורכבת וחוסר הוודאות, חשוב שהילד ידע שהוא בטוח ושהבית שלכם בטוח. הסבירו לו שהווירוס בדרך כלל לא תוקף ילדים, ואפילו השתמשו במונח "כמו שפעת", שנשמע פחות מפחיד מאשר "וירוס". חרדה ולחץ לא יעזרו ואף יחלישו את מערכת החיסון.

כבו את הטלויזיה

מינוני חדשות מוגברים יכולים לגרום לא פעם להתקפי חרדה. הקפידו לצרוך חדשות במינון מוגבל (גם בשביל בריאותכם הנפשית ולא רק של הילדים). להתעדכן ברמה היומית זה בסדר, אבל לא צריך עדכונים כל שעה. אל תטמנו את הראש בחול, אבל גם לחיות את החדשות בכל רגע ביום לא ממש תורם לבריאות הגוף והנפש, ובמיוחד לא כשהילדים בבית. החדשות תפקידן לעדכן בנושאים קשים ולא חיוביים, ולכן רמת האופטימיות שלנו יורדת בכל פעם שאנחנו צופים בחדשות.

תרגלו היגיינה – זה תמיד טוב


* שטיפת ידיים נכונה במים חמים אורכת כדקה (אנחנו שרים שיר תוך כדי)

* כמה שפחות לגעת בפנים

* אם משתעלים או מתעטשים – לא לכף היד אלא לאיזור המרפק

* לא חולקים כלי אוכל (הילדים הסטריליים ישמחו לשמוע…)

* אם לא מרגישים טוב – נשארים בבית!

* שינה מספקת, פעילות גופנית, תזונה מחממת ומאוזנת ותוספי מזון בעת הצורך

הנה רעיון לניסוי שימחיש את חשיבות שטיפת הידיים עם סבון: קחו כלי פלסטיק מלאו אותו במים ופזרו קינמון. הקינמון יצוף ויתפזר על פני המים. הקינמון הוא עכשיו החיידקים והוירוסים. קחו מעט סבון כלים נוזלי ושימו במים ותראו מה קורה: ה"חיידקים" בורחים מהסבון!
הנה לינק לניסוי סבון וקינמון.

היו ערים לחרדה שלכם

אם אתם חרדים, יש סיכוי טוב שהילדים יחושו בזה. טפלו בעצמכם ושדרו לילד ביטחון ושלווה. החרדה מחלישה לכולנו את מערכת החיסון ובעיקר מתישה אותנו. הפנו את האנרגיה שלכם למקומות בהם יש לכם שליטה ונסו לא לתת לדאגה מפני הבלתי נשלט לרוקן את מאגרי האנרגיה שלכם. מוזמנים להשתמש בתמצית פרחי באך ורד הסלע, שמקלה על חרדה ופאניקה.

הפכו את הלימון ללימונדה

מה בכל זאת חיובי בתקופה הזאת? חפשו עם הילדים מה יצא טוב מהקורונה. שיחות מעניינות? זמן איכות? אולי מצאתם תחביב משותף או למדתם משהו חדש?

וחשוב לזכור – זה שלא מדברים על זה, לא אומר שזה לא שם! ילדים רואים, שומעים וחווים בעוצמות גבוהות, אם לא תדברו על הקורונה או על הפחד לחלות, זה לא אומר שהילדים לא חושבים על זה, ועדיף לדבר ולטפל בחרדה מאשר להתעלם.

מאחלת לכולנו הרבה בריאות ושבועות קלים ורגועים

לילך

לרעיונות נוספים לפעילות יצירתית עם הילדים, מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק של הקבוצה של לילך הורות יצירתית

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

4 + 3 =