הרצגה – תאטרון ישראלי עם הבמאי שחקן רועי הורביץ

ידעתם שישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במכירת כרטיסי תאטרון יחסית לגודל האוכלוסיה? בשנה שעברה נמכרו בארץ כ-6 מיליון כרטיסי תאטרון! ובכל ערב עולות בתל אביב לבדה כחמישים הצגות! התיאטרון מגיע גם לפריפרייה והקהל מצביע ברגליים וממלא את האולמות. טוב, זה לא מפתיע כשמחיר הכרטיס המסובסד כולל גם "קפה, מאפה ומסג' בפואייה" צוחק רועי הורביץ, שחקן, במאי ומרצה לתיאטרון, שהגיע לסיאטל היישר מהרצגה (הרצאה והצגה) בספריית הקונגרס בוושינגטון הבירה.

להצגות בארץ אין תאריך תפוגה, סיפר לנו רועי, והן יכולות לרוץ במשך שנים (בוסתן ספרדי רצה בהבימה כבר 18 שנה), תופעה שאין לה אח ורע בעולם. מסתבר שתאטרון הוא גם ענף יצוא מכובד במדינה. מחזות ישראלים מקוריים מועלים ברחבי העולם וזוכים להצלחה רבה. זה לא טריוויאלי, בהתחשב בשני הנושאים החוזרים ועולים ברבים מן המחזות, כולל הקומדיות ומחזות הזמר, השואה והמצב הבטחוני.

רועי שילב בהרצגתו עובדות מעניינות ומפתיעות וסיפורי רקע על מחזות מפורסמים ועל השמות הבולטים בעולם התאטרון הישראלי. קחו את חנוך לוין למשל, או שאוהבים או ששונאים, המחזאי הישראלי הכי פורה, שהשאיר אחריו למעלה מ70 מחזות וכן כמות לא מבוטלת של ספרים ושירים. רק לשם השוואה, שייקספיר כתב 30 ומשהו מחזות. חנוך לוין זוכה לעדנה בעולם וכרגע מוצגות שש הצגות שלו בצרפת. או ענת גוב, מחזאית אהובה שהשאירה אחריה עשרה מחזות שהפכו לשלגרים.

החלק הכייפי ביותר בהרצגה היה הצפייה בקטעי ההצגות ובעיקר ברועי עצמו, מופע שלם של איש אחד. רועי החליף דמויות וזהויות בהינף מבטא קל ועווית זעירה בפנים. כאן הוא השכנה החטטנית פליציה של חנוך לוין האגדי, פה הוא רוית, הרווקה התל אביבית הרוכשת ב18 תשלומים נוחים חגורת רטט לחיטוב הבטן, במחזה של יעלי רונן. והשיא כשגילם את אלוהים בכבודו ובעצמו המתחזה לפציינט אנונימי ומגיע לטיפול פסיכולוגי במחזה של ענת גוב ז"ל.

לסיום, רועי פינק את הקהל בהשמעת בכורה עולמית להפקה חדשה שתעלה בתאטרון הבימה בסוף מאי השנה, מחזה מאת ירון פריד "והבגד הזה הוא אני". קטעי המחזה, מונולוג אבלות דרמטי על חולצה מושלמת שנעלמה או נאום חוצב להבות בגנותו של תיק שנוא שמכיל את כל העולם ואי אפשר למצוא בו כלום, היו טעימה מסקרנת ומבטיחה.

אז מה כדאי לראות כשבאים לביקור בישראל? רועי המליץ בחוסר אובייקטיביות חינני על ההצגות בכיכובו ובבימויו: רשיון לחיים, אוטוטו זוכה בלוטו ופזמון לקוראסון והמבין לוין – משיריו של חנוך לוין.
אם אתם מגיעים לתאטראות בערב ההצגה, ניתן לרכוש כרטיסים במחיר מצחיק. לפני כחודש צפיתי בבית לסין בקומדיה "משפחה חמה" של ענת גוב בכיכובה של תיקי דיין ב69 שקלים לכרטיס בלבד. ואל תשכחו את הבייגלה הטרי במלח או שומשום ביציאה…

תודה ל- IAC סיאטל שהביאו אלינו את רועי ולהתראות באירוע הקהילתי הבא!

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

Latest posts by Hagit Galatzer (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

49 + = 53