אמרו יעדים במקום החלטות

שואפים למעלה

האם אתם שוב מתכוונים לערוך רשימה של החלטות לשנה החדשה? חשוב לזכור שרוב ההחלטות הללו מתמסמסות לאחר חודש או חודשיים. אם כך, אולי השנה נגיד שלום ל"החלטות" וברוך הבא ל"יעדים". למשל, "אני אהיה יותר בריא" היא החלטה נפוצה שמעלה את השאלה איך בדיוק? מי שאינם ממסוגלים לענות על שאלה זו, בדרך כלל נוטשים את החלטותיהם לפני שמתחילים בעשייה. לעומת זאת, "אני מתחייב לרוץ מייל אחד שלוש פעמים בשבוע", זו מטרה עם תכנית פעולה מוגדרת. אפשר לעקוב אחריה בלוח השנה, למדוד ולרשום את הזמנים, ואולי גם להבחין בשיפור. אם עמדתם ביעד הריצה השבועי, התוצאה הסופית היא כנראה גם בריאות משופרת.

היעדים הפיננסיים שלכם לשנה החדשה אינם שונים. התהליך הבא יסייע לכם לעקוב וגם לחגוג את ההתקדמות בשנת 2020.

קביעת סדר עדיפויות.

"אני רוצה לחסוך יותר" הוא אחד מאותם יעדים פיננסיים שנשמעים טוב אבל לא מספיק מפורטים להיות ברי-פעולה. חשוב לשאול: "בשביל מה אני רוצה לחסוך?" ערכו רשימה של יעדי החיסכון לשנה הבאה, כגון:

• שדרוג ביתי

• מכונית חדשה

• תרומות מקסימליות לחשבון פרישה

• קרן קולג' לילדים

• חופשה משפחתית

עכשיו, דרגו את היעדים האלה באופן המשמעותי ביותר עבורכם. אם יש לכם בית מלא בני נוער, אולי תרצו להעניק משקל יתר לחיסכון החודשי לחינוך גבוה. אם אתם קרובים יותר לגיל הפרישה, הגדלת ההפקדות ל IRA עשויה להיות בראש סדר העדיפויות. לבסוף, חייבים להיות מציאותיים לגבי היעדים שתוכלו להשיג ושיגרמו לכם סיפוק בהשגתם.

התאמה אישית של מטרות

הדברים חשובים לנו יותר כאשר אנו מתחברים אליהם באופן אישי. כל אחד יכול לצאת ל"חופשה משפחתית" אבל "טיול ספארי באפריקה" היא מטרה ממוקדת שמרגש לחסוך עבורה. מטרה עם שם טוב יוצרת תמונה רגשית, במקרה זה של אריות, זברות וג'ירפות השועטים במרחבי הסרנגטי,  שעוזרת בהתמדה להגשמת היעד, כמובן רק אם זהו החלום שלכם.

בנקים רבים מאפשרים להעניק לחשבונות שלכם כל כינוי שתרצו. שם כמו "חשבון חיסכון מספר 2" אינו מרגש במיוחד, לעומת זאת, "הקרן לבניית חדר סאונה ביתי", הוא שם חשבון שתשמחו לתרום לו יותר מדי חודש, אם שהייה בחדר נעים וחמים כשבחוץ קור סיאטלי אופייני, היא החלום שלכם.

מעקב אחר ההתקדמות שלכם

אתם וודאי כבר תורמים אוטומטית לחשבונות IRA ו-401(k). הרבה יותר קל להעביר הפקדות בצורה אוטומטית על בסיס חדשי, ישירות מהמשכורת. כך יעדי החיסכון לא ילכו לאיבוד במאבק המתמשך של איזון התקציב החודשי, ההוצאות הבלתי צפויות והפיתויים האחרים שבוודאי יצוצו במשך השנה. מעקב אחר ההתקדמות שלכם, באמצעות גליון אלקטרוני כאחוז או גרף, יכול להוסיף לתחושת ההישג ולשמור על המוטיבציה.

חוגגים לאורך כל הדרך

יתכן שיעברו חודשים עד שתממשו את מטרת "חיסול חוב כרטיס אשראי". בנקודה זו יש סיבה למסיבה!  צאו לארוחת ערב חגיגית ונא לשלם במזומן הפעם!  

האם הצלחתם לממש את המטרה למלא את הפקדות הפנסיה השנתיות?  אכן יש סיבה לטפיחה על השכם. מה דעתכם על סיבוב גולף נוסף בסוף השבוע?

האם הגעתם למחצית הדרך בתכנית החסכון לעצמאות פיננסית? טוסו לסוף שבוע למקום בו אתם שוקלים לפרוש בגמר התכנית. זה אולי יתן לכם, רעיונות נוספים וחיזוק להמשיך בתכנית הקיימת ואולי אפילו להאיץ אותה.

שיהיה בהצלחה ושנה פיננסית טובה,

ג'וש

Josh Yeyni

Josh Yeyni

ג׳וש ייני, תושב בלוויו, וושינגטון. מתכנן פיננסי, יועץ השקעות ורואה חשבון מוסמך עם ניסיון של יותר מ 25 שנה. תושב רחובות לשעבר ובוגר אוניברסיטת תל-אביב בחשבונאות וכלכלה. כותב נלהב בעברית ורואה את יעודו בהנחייה פיננסית לישראלים במעגלי החיים ובמסע הרילוקיישן.
Josh Yeyni

Latest posts by Josh Yeyni (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

9 + 1 =