הראיון האחרון – אשכול נבו

לא מזמן שוחחתי עם הסופר אשכול נבו בשעת לילה מאוחרת. לא שיחה ראשונה שלנו, אגב. לא שאני מדברת עם סופרים נחשבים בישראל על בסיס קבוע, אבל עם אשכול יצא לי לדבר כבר מספר פעמים, שיחות די אישיות אפשר להגיד, מלוות בפתיחות וגילוי לב. שאלתי אותו על מחסומי כתיבה ואיך הוא מתמודד איתם והאם גם הוא חווה מחשבות מטופשות של מה יגידו ומה יחשבו. בזמן שאשכול חשב על התשובה, לגמתי תה צמחים בספל גדול ושיכלתי את רגלי היחפות על הכורסא. אשכול החמיא לי על השאלה והתרווח בכיסא שבמשרדו הבייתי הנעים. מנורה שולחנית הפיצה אור חלש וחמים והאירה את פניו מן הצד, הצד בו הוא ממש מזכיר את פול ניומן בצעירותו.

אשכול, נכדו של ראש הממשלה השלישי של ישראל, לוי אשכול, ואף קרוי על שמו, הזדהה עם השאלה האינטיליגנטית והשיב באריכות. ספרו "הראיון האחרון", נכתב בכלל לעצמו ולמגירתו כהתמודדות עם מחסום כתיבה והפך לספר רק בשלב הרבה יותר מאוחר. "תכתבי כאילו אף אחד לא יקרא את זה לעולם ותשקרי, הרבה" הוא אמר לי. הוא סיפר איך רבים מסיפוריו משלבים סיפורים אמיתיים שקרו לו או אנשים אמיתיים מחייו עם הגזמות וכזבים שהוא בודה מליבו. כדי למנוע מצבים של העלבויות וחברים או קרובי משפחה שעלולים להפסיק לדבר איתו, הוא נוקט בטכניקה של "הרחקה", שינוי פרטים מזהים, ערבוב תכונות ותיאורים ועוד כהנה וכהנה שיטות לשלב אמת בצורה בטוחה בסיפור. לדוגמא, מתוך הספר, בתשובה לשאלה "איך אתה, כגבר, מצליח לכתוב דמויות של נשים?"

"אף אחד לא שם לב, אבל בעצם כל דמויות הנשים בספרים שלי הן וריאציות על אותן שלוש:

אשתי. האישה הדמיונית שהיא תמונת התשליל של אשתי, ושנאלצתי לוותר על האפשרות לחיות איתה ברגע שהחלטתי להתחתן. והאשה שהיא אני.

מביך להודות, אבל לאישה השלישית אני הכי נמשך".

רציתי לשאול עוד שאלות ולהמשיך את השיחה האינטימית, אבל בשלב זה התערבה מנחת הסדנא שציינה שעוד משתתפים במפגש האינטרנטי מעוניינים לשאול שאלות את הסופר הנכבד ובכלל, כבר מאוחר בלילה אצלו והוא מאוד עסוק. סגרתי באי רצון את תוכנת הוידאו שאפשרה את השיחה הקבוצתית וחזרתי לצהרי יום ראשון סתמי ברדמונד, בוהה בדף הריק שמולי ותוהה על מה לעזאזל אפשר לכתוב.

להשאלה מן הספריה לחצו כאן

אולי תרצו לקרוא גם את הספר המקווה האחרון? לחצו כאן לכל ספריו של אשכול בספריה

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

27 + = 28