שתיים דובים מאת מאיר שלו

לרגל ביקורו של מאיר שלו בסיאטל. שוב אנו בפינת הנוסטלגיה עם המלצה שפורסמה ב-2014 בגלגולו הקודם של הסיאטלון כשהיה רק ניוזלטר וכשבגרוש היה חור…

את ספרו של מאיר שלו "שתיים דובים", לקחתי ליד בציפייה מהולה בחשש. בציפיה, כי זהו אחד הסופרים האהובים עלי וספריו מלווים אותי כבר יותר מ-20 שנה (מתי לעזאזל הגעתי לגיל הזה שאפשר להגיד בו לפני 20 שנה… בקלילות שכזאת?). בעיקר שלושת הראשונים "רומן רוסי", "עשו" ו"כימים אחדים". אומנם בספר השלישי חשתי תחושת דז'ה וו מסוימת. האם שוב הוא כותב על משפחת איכרים בכפר בגליל או בעמק או בישוב הישן, שמסתירה סוד משפחתי אפל ו/או טרגדיה אנושית שהשלכותיה מהדהדות לאורך הדורות? האם שוב הוא משרטט משפחות שבטיות שמונהגות על ידי נשים חזקות ומאוכלסות בדמויות ציוריות עם שפה מיוחדת ומנהגים משעשעים?


כן, הוא חוזר על עצמו ונכון הסיפורים דומים, אבל זה קסמו והוא עושה זאת בחן וביופי שמאפשרים לשוב ולקרוא בספריו פעם אחר פעם.
ולכן החשש, האם בספר החדש הוא החליט פתאום לגוון ולכתוב על איזה נושא מקורי וחדשני, רחמנא ליצלן?
לשמחתנו לא. כמו הדמויות שמקובעות להן במנהגים ושנאות ישנות, כך גם הסופר חוזר לעמק ולגליל ולתבנית נוף מולדתו (רק משמות הפרחים והציפורים שבספר ניתן לסיים בהצלחה 5 יחידות ביולוגיה) ומספר שוב על משפחה עם סודות אפלים, טרגדיה משפחתית וכו' וכו' לפי מיטב המסורת. השינוי היחיד הוא שנדמה שהסודות אפלים ואלימים מתמיד, אולי ברוח האלימות שרווחת על המסכים בימנו ( לפני 20 שנה זה לא היה ככה…)


בשורה תחתונה, מומלץ ולא רק לחובבי מאיר שלו.
נמצא בספריה: Shetayim dubim | King County Library System | BiblioCommon

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

42 − = 40