די כבר, קוטר!

אוף, עוד פעם חופשה בדיסנילנד?

אתם יושבים ומתכננים את החופשה המושלמת, או אחר-צהריים כיפי במיוחד, או חושבים אלף פעם מה כדאי לעשות בסופ"ש, ובסוף פרצופים ותלונות מצד הילדים: "אוף!! עוד פעם??" "אני שונאת טיולים!", "זה משעמם", "לא כיף לי", "אני רוצה הביתה!" – לפעמים לא משנה כמה נשתדל, נתכנן או נעשה, נקבל פרצוף לא מרוצה. 

 מה עשינו לא בסדר? האם הם באמת לא נהנים?

הם נהנים! לפעמים אפילו מאוד, אבל ברוב המקרים הם גם עייפים, רעבים או פשוט כבר לא יכולים יותר להכיל את כל הטוב הזה. לפעמים הילדים שלנו בעצמם לא יודעים מה הם רוצים, והרבה פעמים הם דווקא יודעים טוב מאוד, וזוהי מניפולציה להשיג מה שהם רוצים. 

אז מה עושים? הנה כמה טיפים להתמודדות עם הקיטורים האינסופיים:

*  לא נבהלים – אנחנו לא נבהלים ולא מתמוטטים למשמע הבכי, הצעקה או הטנטרום. אם אתם מרגישים שזה גדול עליכם כרגע – לכו למקום אחר, כמו שנאמר: כשאין קהל אין הצגה.

*  התייחסו לרגש – אל תתייחסו למלים או למעשים, התייחסו לרגש שהילד מבטא. נסו לתת שם לרגש: "אני רואה שאתה עייף/עצוב/כועס". אל תכעסו ואל תצעקו – גם ככה זה לא יעזור, רק יילבה את האש.

*  שימו לב לצרכים בסיסיים – פעמים רבות כשהילד ב"מצב קיטור" חשוב לבדוק אם יש חוסר בצרכים בסיסיים: האם הילד רעב/צמא? אולי הוא חייב לשירותים? ואולי סתם עייף? הרבה פעמים ילד יכול להיות עצבני ולא משתף פעולה, וברגע שמקבל סנדוויץ', מצב הרוח משתנה. שימו לב לצרכים הבסיסיים של ילדיכם.

*  חיזוקים חיוביים ותשומת לב – אל תשכחו לשבח את הילד כשהוא משתף פעולה. מתן חיזוקים חיוביים יכול להמעיט אצל הילד את הצורך בתשומת לב שלילית. גם אם הילד מגיב בצורה לא נעימה ומצליח להמשיך הלאה, חשוב לחזק אותו: "ראיתי שהיה לך קשה ובכל זאת הצלחת להתגבר להמשיך!"

והטיפ שלי: לפעמים מעט זה הרבה! לא תמיד צריך תוכניות "מושלמות". לפעמים הציפייה של הילדים ל"הפתעה" הבאה, היא שמעלה את סף הקיטורים. זיכרו שאתם אינכם "צוות הווי ובידור" ואנחנו לא חיים בקרקס. זה בסדר שהילדים שלנו ילמדו להעסיק את עצמם וגם ישתעממו קצת.

בהצלחה,

לילך

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

71 − = 69