שאלות שאתם צריכים לשאול לפני פעילות פיננסית

משפחת ‏ישראלי צברה כספים כתוצאה ממניות חברה שהבשילו וגם ממכירה פטורה ממס של הדירה בישראל. הם מוכנים לשלב הבא: בניית תכנית השקעה כוללת. כמו בעבר, שמחנו לעזור למשפחת ישראלי בשאלות החשובות: מי הם יועצי ההשקעות? איך להבטיח שהיועץ עובד לטובתי? ומה היא תכנית השקעה ?

מי הם יועצי ההשקעות?

רוב היועצים בארה״ב הם נציגים של חברת ברוקרים, חברת ביטוח או חברת השקעות. חלקם גם יועצים עצמאיים שעובדים ישירות עבור הלקוח. כאשר היועץ עובד עבור מעסיק או חברת ברוקרים, הם אלו שיכתיבו את המוצרים המוצעים לך כלקוח.

איך להבטיח שהיועץ עובד לטובתי?

הסטנדרט הגבוה ביותר של שירות ללקוח הוא ״נאמנות״. המונח (fiduciary) מתיייחס לחובתו של היועץ להציב את האינטרסים שלכם במקום ראשון, לפני האינטרסים שלו עצמו, של מעסיקו או של החברה המשלמת לו עמלות על מוצרים.

יועץ שהוא ״נאמן״ מחוייב להציע לך את הפתרונות הטובים ביותר שיש ביכולתו להציע. בנוסף, חלק מהיועצים שהם ״נאמנים״ נמנעים לחלוטין ממכירת מוצרים שאחרים משלמים ליועץ עבור מכירתם. יועצים אלו מקבלים תשלום רק ממך (Fee only ) שיטת תשלום זו משחררת את היועץ לבחור את המוצרים הטובים לך, בהתאם לשיקולו, ללא השפעות חיצוניות. התשלום הישיר ליועץ יכול להיות אחוז מתיק ההשקעות, שכר שעתי, חודשי או כל הסדר אחר מוסכם מראש. 

ההמלצה שלנו למשפחת ישראלי היא לעבוד עם יועץ המתחייב בכתב ל״נאמנות״ בכל תחומי הייעוץ הפיננסי ומקבל תשלום ממך הלקוח בלבד (fee only) ולא מצד שלישי.

נקודות נוספות שיש לשקול בתכנית ההשקעה:

שקיפות – האם אתה יכול לראות בכל עת ולהבין את כל ההשקעות התיק?

נזילות – האם במקרה הצורך ניתן למכור את ההשקעות או שהם ״נעולות״ לתקופה מסויימת?

שליטה – האם ההשקעות נעשות בחשבון שלך, בשליטתך המלאה והיועץ מקבל רק יפוי כח מוגבל לנהל את התיק?

גמישות – האם אתה והיועץ יכולים לשנות מסלול או השקעה בקלות יחסית, בהתאם לנסיבות האישיות המשתנות שלך?

מיסוי – האם היועץ לוקח בחשבון את שיקולי המס הרלוונטיים לך ולכל חשבון וחשבון. 

מובן מאליו ששירות של יועץ אישי יהיה יקר יותר משירותים מה״קופסה״ או באינטרנט שאינם כוללים יעוץ והתאמה אישית. כדאי לעבור עם היועץ על השירותים שהוא מעניק ולהבין את הערך הנוסף הצפוי כתוצאה משירותים אישיים אלה. חשוב גם למצוא יועץ שתרגישו איתו נוח, לשאול את כל השאלות ולוודא שהאינטרסים שלו להצלחה מקבילים לשלכם.

תכנית השקעה מתחילה לאחר היועץ מבין את הצרכים האישיים שלכם, את רמת הסיכון הרצויה ואיך תכנית ההשקעה המוצעת תומכת במטרות הפיננסיות והאישיות שלכם. יועץ גם יכול לעזור לכם בתחומים פיננסיים נוספים כגון בניית תכנית פיננסית כוללת, בהחלטות בנושאי סיכון, מיסים ותכנוני פרישה. עוד על תכניות פיננסיות ואיך הן עוזרות לשקט הנפשי שלכם ולתכנון העתיד הפיננסי של משפחתכם תוכלו למצוא בפוסט תכנית פיננסית. 

יש לכם שאלות נוספות? צרו קשר עם ג׳וש ייני, מתכנן פיננסי מוסמך, רואה חשבון ויועץ השקעות עצמאי, לפגישת יעוץ ללא תשלום כדי לבחון את תכנית ההשקעות שלכם. 

 

Josh Yeyni

Josh Yeyni

ג׳וש ייני, תושב בלוויו, וושינגטון. מתכנן פיננסי, יועץ השקעות ורואה חשבון מוסמך עם ניסיון של יותר מ 25 שנה. תושב רחובות לשעבר ובוגר אוניברסיטת תל-אביב בחשבונאות וכלכלה. כותב נלהב בעברית ורואה את יעודו בהנחייה פיננסית לישראלים במעגלי החיים ובמסע הרילוקיישן.
Josh Yeyni

Latest posts by Josh Yeyni (see all)