הבן המושלם מאת שילפי סומאיה גוודה

מייגן מרקל המקסימה מחייכת אלינו מכל עמוד ומסך בזמן האחרון לאחר ההודעה הרשמית על ארוסייה לנסיך הארי, הג'ינגי' השובב. באנגליה צוחקים שבארמון המלוכה לא מאושרים מהזיווג. מייגן המוכשרת והיפהפיה היא בת תערובת לאב לבן ואם שחורת עור, היא גרושה (פעמיים), והגרוע והנורא מכל – אמריקאית!

בשיחה על נושא דומה, דנים הרופא הצעיר אניל ושותפיו לדירה, שלושתם בחורים הודים, צעירים ורווקים המתגוררים בדאלאס טקסס, איזו כלה תזעזע את משפחתם יותר. האם תהיה זאת כלה שאינה הודית, שאינה צמחונית, או אולי גרושה, רחמנא ליצלן. חשבתם שאמא יהודיה היא אמא מלחיצה המטפחת רגשות אשם ביוצאי חלציה? כנראה שלא פגשתם אמא הודית קשוחה.

התרבות ההודית, הססגונית והעשירה, על טעמיה העזים, הסולם החברתי הנוקשה שלה ויחסה המזעזע לנשים, היא בעצם גיבורת הספר "הבן המושלם" והיא זאת המכתיבה את חייהם וגורלם של אניל וחבריו, בין אם יבחרו לציית או למרוד במוסכמות.

אניל, בן בכור ויורש למשפחה העשירה ביותר בכפר קטן ונידח בהודו מצליח, בזכות התמדה וחריצות, להגיע ללימודי רפואה באוניברסיטה ומשם להתמחות בבית החולים הענק פארקוויו, בדאלאס. החיים באמריקה מציעים עושר כלכלי ותרבותי, אבל הגעגועים למולדת, לטעמים, לריחות ולמראות, עזים ואינם מרפים.

כרגיל, חשבנו שהמצאנו את אמריקה עם התלבטויות הזהות הישראלית-אמריקאית שלנו. מצד אחד, עדיין מרגישים לעיתים זרים כאן, גם אחרי שנים ואנגלית מצויינת חסרת מבטא. ומצד שני, מגיעים לארץ ומרגישים פתאום שונים, נרתעים קצת מהקרבה והישירות ומתגעגעים לפוליטקלי-קורקט והנימוסים. התלבטויות ששותפים להם מהגרים רבים, לא משנה מהיכן הגיעו.

במקביל לסיפורו של אניל שחווה קשיי קליטה והגירה בתרבות המערבית המתירנית, אנו מתוודעים ללינה, בת כפרו של אניל וחברת ילדותו. הוריה של לינה לווים סכומי עתק כדי להעניק לה נדוניה נאותה שתבטיח שידוך טוב לבן משפחה מכובדת. לינה שנמסרת מידי הוריה לידי בעלה ומשפחתו, כסחורה העוברת לסוחר, מגלה שהיא לכודה בסיוט שאין ממנו דרך חזרה.  

ספר מרתק שכתבה הסופרת שילְפּי סוֹמאיה גַוודה, קנדית ממוצא הודי, שנולדה וגדלה בטורונטו, ומתגוררת כיום בקליפורניה עם משפחתה. להשאלה מן הספרייה בעברית לחצו כאן.

English version: The Golden Son

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

85 − = 84