מתחברים לאומת הסטארט-אפ בתוכנית "איתנים" סיאטל

איתנים בפעולה Photo by Nicole Jevons

מתי לאחרונה נתקלתם בבני נוער שרוצים ללמוד? שמקשיבים בהרצאות ומתלהבים מעבודה על פרוייקטים? בתוכנית "איתנים" של ה IAC, זה קורה כל חודש במפגשים מרתקים ומאתגרים בהם בני ובנות נוער ישראלים-אמריקאים ויהודים-אמריקאים מתחברים זה לזה ולישראל, מפתחים רעיונות, ויוזמים פתרונות לבעיות עכשוויות.

החיבור העמוק לישראל ולזהות הישראלית-יהודית של בני הנוער החיים כאן, בארה"ב, נעשה בדרך חוויתית תוך עבודה קבוצתית על משימות ופרוייקטים הקשורים לישראל בדגש על חדשנות טכנולוגית, וכל מה שקול ומגניב באומת הסטארט-אפ שלנו. קבוצות IAC איתנים קיימות בכל רחבי ארצות הברית וכל קבוצה בוחרת להתרכז בשלושה מתוך חמישה פרוייקטים שנתיים. השנה למשל, עבדו באיתנים סיאטל על פיתוח כלים לאקטיביזם חברתי לכל מטרה טובה וספציפית כמענה ל- BDS בקמפוסים, שיפור האתר של משרד התיירות הישראלי ופרוייקט הסיום החשוב, הנגשת פרוייקט "זיכרון בסלון" לבני נוער.

באיתנים סיאטל, בעזרת שיתוף פעולה הדוק עם חברי קהילה נדיבים, זכו בני הנוער לביקורים בחברות היי-טק שונות כגון פייסבוק, אמזון, מייקרוסופט, גוגל ועוד, שכללו גם הרצאה של מרצה אורח. הצגת פרויקט הסיום, למשל, נערכה במכון פול אלן לחקר בינה מלאכותית בסיאטל. המנכ"ל ופרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת וושינגטון, אורן עציוני, בחר לזנוח את ההרצאה שהכין מראש ולזרום עם שאלות בני הנוער ששתו בצמא את דבריו, שיתפו פעולה והשתתפו בדיון המרתק. אורן עודד את הילדים להתחיל לעבוד על הרעיונות שלהם כבר עכשיו, כי זה לעולם לא מוקדם מדי…

פרזנטציה מקצועית לפרוייקט הסיום המרשים Photo by Nicole Jevons

לאחר ההרצאה, הציגו הנערים והנערות את פרוייקט הסיום "זיכרון בסלון לבני נוער" בדמו מקצועי. כל קבוצה בחרה אפיק אחר, קבוצה אחת הציגה ערוץ יו-טיוב יעודי להצגת סיפורם האישי של ניצולי שואה. צפינו בטריילר שהכינו הילדים שהסביר את הרעיון ונתן דוגמאות. קבוצה אחרת הציגה אפליקציה סלולארית שמרכזת חומרים ומידע על השואה, סיפורי ניצולים, מקומות מסתור מפורסמים כמו בית אנה פרנק שניתן להתבונן בהם בעזרת טכנולוגית גוגל 360 ועוד. בני הנוער ערכו מחקר שוק, התאימו את הפתרון לקהל היעד, בדקו מתחרים ופתרונות קיימים, עבדו על שיווק ומיתוג, גיוס משקיעים, שיתופי פעולה עם חברות גדולות ועוד. בסוף המצגת נשאלו המציגים שאלות נוקבות ע"י "המשקיעים" (שאר הקבוצה), וענו בכובד ראש ובביטחון מרשימים. בסוף ממלאת הקבוצה משוב מסודר, מה היה החלק המוצלח ביותר במצגת ומה ניתן לשפר.

מאחר ובני הנוער של ימינו עסוקים במיוחד, התוכנית בנויה כך שהעבודה על הפרויקטים מתבצעת כמעט כולה בזמן המפגשים. מספר גאוין פאראק, תלמיד כיתה ט': "בדרך כלל רק דיברנו בוצאפ על רעיונות ולא עבדנו על הפרויקט מחוץ לזמן למפגשים. הכרתי בתוכנית חברים וזה היה כיף, ואני רוצה לחזור גם בשנה הבאה." זוהי השנה השנייה לפעילות איתנים בסיאטל, ורבים חזרו לשנה נוספת, עדות להצלחת התוכנית בשנה שעברה, בהנחיית המנטורים יובל חמודות ואייל ענבר.

את התוכנית השנה מעבירים שני מנטורים בעלי ניסיון רב בניהול פרוייקטים, נטלי וולס וזהר רז. לנטלי וזהר, שלא הכירו בכלל לפני איתנים, רקע דומה באופן מחשיד. שניהם חיפאים ואף למדו באותו תיכון אח"כ למדו בטכניון (בזמנים שונים), החלו את דרכם המקצועית באינטל והגיעו למייקרוספט כמנהלי פרוייקט. אולי זה הרקע הדומה, או המשקיענות והידע הרב של שניהם, אבל הכימיה הייתה מיידית. "אני מצדיעה לזהר, שגם עובד במשרה מלאה" אומרת נטלי כשסיפרה על ההכנות המקיפות לכל מפגש. זהר מצידו מפרגן לנטלי "שותפה נהדרת, שמשלימה אותי בהרבה מובנים". בתוכנית השתתפה גם ניקול ג'יבנס, סטודנטית-מתנדבת "משלנו", תוכנית הסטודנטים של IAC , בתפקיד עוזרת-מדריך, צלמת וכל מה שצריך.

מעניין לשמוע מה החבר'ה הצעירים אהבו במיוחד ומה זכרו בסיום התוכנית, כמו היי-טקסטים אמיתיים גם הם התרשמו בעיקר מההטבות והצ'ופרים אבל גם יצרו קשרים חברתיים וזכרו את המרצים האורחים והתכנים שלימדו:

גאוין פאראק, כיתה ט': "התרשמתי בעיקר מהמרצה שדיבר על נאום המעלית ואיך להציג רעיון למשקיעים (אסף רונן), אני זוכר בעיקר את הסיפור על ביל גייטס ששתה מי ביוב, זה היה קול ומעניין. המקום הכי מגניב היה מייקרוסופט, היה שם סיור מעניין"

יובל רז, כיתה ט': "הכי אהבתי לעבוד עם אנשים בקבוצות והמקום הכי כייפי היה אמזון, היה חדר ישיבות יפה ונוף מרשים בחוץ"

רותם חבה, כיתה ט': "זוכרת בעיקר את ההרצאה של צחי וייספלד, שדיבר על שיווק לקהל יעד ואת הביקור בפייסבוק, קיבלנו שם אוכל טבעוני טעים".

גלי אלוני, כיתה ט': "גם אני זוכרת בעיקר את ההרצאה של צחי וייספלד והביקור בגו-דדי."

שירה פיינברג, כיתה י': "אהבתי לבקר בחברות השונות ולשמוע את ההרצאות של המרצים האורחים, בעיקר זוכרת את ההרצאה של שרון רז על פסיכולוגיה של קבוצות".

אילאי גונדרמן, כיתה ט': "אני אהבתי בעיקר את המרצה שדיבר על איך להכיר את הלקוחות שלך (אייל ענבר) והמקום הכי כייפי היה מייקרוסופט (שיחקו אסבוקס) או טי-מובייל (קיבלו חולצות)".

נעמי ליץ, כיתה ח': "אהבתי בעיקר את הביקור בגו-דדי, ללמוד להציג מצגות ולעבוד עם אנשים אחרים".

עדי אלוני, כיתה י"א: "אהבתי מאוד את האתגרים הקבוצתיים בתחילת כל מפגש, למשל פעם היינו צריכים להחליט אילו פריטים לקחת לירח. אהבתי את הביקור במייקרוסופט, שיחקנו שם משחקים וקיבלנו שתייה בחינם."

משחקים, לומדים ונהנים Photo by Nicole Jevons

נשמע מעניין ומאתגר? רוצים לנסות גם? אפשר ואפילו אין צורך לחכות לשנה הבאה! הקיץ הוא הזדמנות מצויינת לחוות את איתנים במסגרת מחנה קיץ בפורמט הקאטון. שבוע שלם של חדשנות, יזמות, כיף וחוויות עם בני נוער מכל רחבי ארצות הברית. ההקאטון יערך בלוס אנג'לס בסוף יולי, במחיר מיוחד של $350 הרשמו עכשיו.

תודה מיוחדת למנטורים נטלי וולס וזהר רז, למרצים האורחים ולמארחים הנדיבים:

יורם יעקובי, רוב ג'ייקובס, אסף רונן, שרון רז, אייל ענבר, צחי וייספלד, אורן עציוני, ברק כהן, מוטי שקד, ארז חבה, איטה גנוני, יוסי לבנוני.

תוכנית איתנים היא חלק ממפעל הנצחה על שם רב סרן איתן בלחסן ז"ל שנפל ב 1999 בקרב בלבנון ומכאן שמה. איתן בלחסן ז"ל הוביל את יחידתו לפעילות מבצעית יזומה נגד חוליות החיזבאללה בגזרה המזרחית בדרום לבנון. הכוח נתקל במארב מחבלים ובמהלך הקרב נהרגו שלושה קצינים: רב-סרן איתן בלחסן, מפקד הסיירת, סגן לירז טיטו, קצין הנדסה שצורף לכוח וסגן דוד גרנית, מפקד צוות בסיירת. שוהם ניקולט, יזם תוכנית איתנים וממייסדי ארגון הקהילה הישראלית אמריקאית היה חלק מהצוות שנלחם בפעילות זו.

 

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

Latest posts by Seatelon (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

70 + = 71