קשה לקום בבוקר

הנה סצינת בוקר טיפוסית: בוקר טוב, קומו, כבר שבע אתם תאחרו. כעבור חמש דקות: קומו כבר, אתם תאחרו!! האוטובוס תכף מגיע… כעבור חמש דקות: קומו!!! מאוחר!!! נשבעת לכם שאני לא מעירה אתכם יותר…. כעבור חמש דקות: למה כל בוקר זה אותו הדבר???

חושך בחוץ, גשם, קר, למי יש חשק לצאת מתחת לפוך? לחלקנו הבוקר הוא לא החלק המהנה של היום. הנה כמה עצות איך אפשר להנעים קצת את שיגרת הבוקר:

* שעון מעורר: המצאה גאונית שלא תמיד אנחנו מיישמים. חשוב להרגיל את הילדים לעצמאות ובין היתר להתעורר עם שעון מעורר. אנחנו עדיין יכולים להיות שם ולעזור, אבל השעון הוא שמעיר את הילדים ולא אנחנו.

* הכנה מראש: ככל שנתכונן טוב יותר בערב שלפני, כך יעבור בקלות הבוקר שאחרי. הכינו מראש את התיק, את הבגדים וגם מה שניתן מהאוכל לביה"ס. החליטו מראש מה אוכלים לארוחת בוקר (אפשר אפילו לעשות טבלה), שלא יהיו הפתעות לא רצויות וויכוחים מיותרים.

* כוונו לעצמכם את השעון רבע שעה קודם: אין שום דבר שישווה לרבע שעה של שקט לפני הסערה. תנו לעצמכם את הפריבילגיה לקום בצורה שקטה ורגועה לפני שכולם מתעוררים והמרוץ מתחיל.

* אם מדובר בילד צעיר ואתם רוצים לבנות הרגלי בוקר, אפשר לצייר טבלה חגיגית, ובכל בוקר שהילד קם ומבצע את משימות הבוקר בזמן, הוסיפו מדבקה לטבלה. לא תאמינו איזה תמריץ זה מדבקה קטנה.

* לא לצעוק: אף אחד לא אוהב שצועקים עליו ובמיוחד שזה הדבר הראשון ששומעים בבוקר. צעקות יגרמו גם לכם וגם לילדיכם למצברוח רע. החליטו עם עצמכם שאתם לא צועקים. גם אל תאמרו "נו כבר", זה מעצבן ויוצר התמרדות במקום שיתוף פעולה. במקום זה נסו לנקוט בטקטיקה שונה. הבהירו מראש לילדים איך הולך להיראות הבוקר: אתם מעירים פעם אחת, אולי תבחרו שיר אהוב להשמיע בבוקר, משהו שיסמל את העובדה שצריך לקום מהמיטה. ואם כל זה לא עובד, לפעמים צריך שהילד יישא בתוצאות ויאחר לביה"ס פעם אחת…

והטיפ שלי – הצ'ופר היומי: כולנו צריכים מטרות בחיים, משהו כייפי לחכות לו בכל יום, סיבה טובה לפתוח את העיניים ולהצליח לצאת מהמיטה. הרבה יותר כייף לקום בבוקר כשאנחנו יודעים שהיום מצפה לנו משהו נחמד! זה יכול להיות פליידייט, חוג כייפי, זמן איכות עם אמא או עם אבא, סרט משפחתי, סושי לארוחת ערב, או כל דבר אחר. עשו רשימה (בראש, או בכתב) של צ'ופר יומי בכל יום! הצ'ופר היומי מהווה תמריץ מצוין לילדים, וגם עבורינו המבוגרים כמובן, לקום בבוקר.

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 33 = 36