אביב הגיע אלרגיה באה

איך אומרים אלרגיה בעברית ולמה אין לכל המחלות שמות מחורזים ועליזים

בכל אביב, מאז שעברנו לאזור סיאטל, אני בטוחה שחליתי בשפעת איומה מלווה בסימפטומים מציקים של עיטושים ללא סוף, אף דולף והרגשה כללית מחורבנת. לוקח לי כשבוע להיזכר שלא מדובר בצינון או מחלת חורף (החורף נגמר מזמן) אלא באלרגית אביב עונתית התוקפת רבים מאיתנו עם פרוץ הפריחה והאבקנים. אלרגיה בעברית תקנית זה רגשת על משקל אדמת וחצבת, לא עלינו. ואילו אלרגיה עונתית מכונה גם קדחת השחת וחבל שלא כל המחלות מתהדרות בשם מחורז וקליט שכזה.

לא ידוע לי לאיזה עץ או פרח אני אלרגית בדיוק, אבל זה משהו מקומי בוודאות, כי האלרגיות החלו בדיוק כשעברנו לאיזור. אולי זו דרכו של הגוף לומר – לא נולדת או גדלת כאן, את לא שייכת. מילא העיטושים והנזלת, אך כשזה מגיע לגירוד המציק בעיניים, מציק כל כך עד שבא ממש לתלוש אותן מארובותיהן, אני נשברת ופונה לבית המרקחת. בכל שנה יש תרופה טרנדית חדשה או תרסיס יקר בבקבוק עתידני שאמורים לפתור את התסמינים תמורת חופן דולרים. ויש גם פתרונות מעולם הרפואה האלטרנטיבית.

זכורני אותו אביב בו למדתי שצמח הסרפד המקומי נחשב בעיני האינדיאנים, הילידים האמריקאים, כמזור לאלרגיה העונתית. האם גם הם סבלו מן התופעה המטרידה? משום מה קשה לי לדמין לוחם אידיאני עשוי ללא חת, רוכב על סוס ללא אוכף, בידו האחת אוחז קשת ובידו השנייה משפשף את עיניו הדואבות ואפו הדולף ומקטר על הפריחה שהקדימה השנה. חוץ מזה, אם האינדיאנים הם ילידי האיזור כפי שמרמז השם, איך זה שהייתה להם אלרגיה?

בכל מקרה, נתתי צ'אנס לענין ובאותה שנה יכולתם לתפוס אותי משוטטת ביער השכונתי ליד בית הספר היסודי, קוטפת סרפדים ומקללת. הסרפד המקומי, הידוע גם בשם Stinging Nettle  הוא זן רשע במיוחד של סרפד ובדומה לשאר בני מינו הוא בעל שערות זעירות, דמויות מחטים, הגורמות לתחושת צריבה חזקה במגע עם העור. זאת אומרת, כדי לפתור בעיה של עיטושים ועיניים מגרדות תיאלצו לסבול מעור צורב, אז מי אמר שלרפואה אלטרנטיבית אין תופעות לוואי. את העלים שקטפתי בגבורה חלטתי במים ואת המים שתיתי… לאחר החליטה העלים מאבדים את עוקצם וניתנים גם לאכילה. הטעם מזכיר קצת תרד, לא רע בכלל וגם מעניק הרבה סיבים תזונתיים. היה טעים, אבל בתסמיני האלרגיה לא נרשמה ירידה. יכול להיות שהבעיה הייתה במינונים ולא צרכתי מספיק סרפדים? אבל כמה קוצים כבר אפשר לסבול, חוץ מזה שכבר ביראתי חלקת יער שלמה ועוררתי את חשדם של צוות המורים.

החדשות הטובות הן שיש שני דברים שמקלים בוודאות על האלרגיה האביבית. אחד מהם הוא גשם. כן, אותו גשם שאנו מקטרים עליו פה בלי סוף ומקבלים אותו כגזירה משמיים האופיינית לאיזור סיאטל, בכוחו לשטוף ולטהר את האויר ולהוריד משמעותית את רמת האבקנים. האם ידעתם שבסיאטל מנטרים את מדד האבקנים באופן שיטתי באתר מסודר המאפשר עידכונים בזמן אמת? הדבר השני שמקל בוודאות על אלרגית האביב הוא בואו של הקיץ. אבל עד אז נמשיך להתעטש, ושיהיה לבריאות.  

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

Latest posts by Hagit Galatzer (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

79 − = 74