דלי של כסף

משפחת נבון מבקשת עזרה בנושא אסטרטגית ההשקעות שלהם. הם משתפים אותנו בחוויה האחרונה, כשהשקיעו בעצמם בתכנית בעלות נמוכה באינטרנט. לפני שהחליטו להעביר את כספם לתכנית, הם בדקו שתיק ההשקעות המוצע להם (אחרי שענו על 5 שאלות כלליות) אכן הראה תשואות שנתיות אטרקטיביות יותר מהריבית בבנק. מייד לאחר ההשקעה, התחילה סדרת ירידות בלתי צפויה בשוק המניות. חלק מה״מומחים״ בטלוויזיה גם נבאו שחורות בעקבות האירוע הפוליטי מהשבוע שעבר. מאחר והכאב ואי הוודאות היו כבדים מנשוא, הם החליטו להגן על יתרת הקרן ומכרו את הכל בהפסד.

פתגם סיני עתיק אומר: ״הנסיון הוא המורה הטוב ביותר, לכן הוא גם כל כך יקר״. משפחת נבון למדה ששוק המניות פועל להעברת עושר ממשקיעים חלשים, המגיבים לארועי השעה, לאלו בעלי סבלנות והעוקבים בקפידה אחר תכנית אסטרטגית ארוכת טווח.

 בשיחה האישית אנו מנסים להבין מה מניע את משפחת נבון ומה יכול לעבוד עבורם כאסטרטגיית השקעה לכל חיים. חשוב להבין במיוחד את הגורמים הסובייקטיביים כי מנסיון השנים, התנהגות המשקיע היא המרכיב העיקרי להצלחה או כשלון של כל תכנית השקעה.

 שאלות ששואלים בשיחה האישית:

-לאיזו מטרות אתם משקיעים?

-מה תקופות הזמן המתאימות?

-מה הציפיות שלכם לגבי התשואות?

-מהי ירידת הערך כאחוז או סכום כספי שאתם מוכנים לספוג לפני שתחליטו על שינוי תכנית?

-מה הנסיון שלכם עם השקעות, יועצים קודמים, ומה היו ההצלחות והכישלונות?

-אלו הטיות, אי הבנות או רגשות הקשורות לכספים יכולות לגרום לדאגות או ספקות לגבי התכנית המוסכמת? 

כתוצאה מהשיחה, החלטנו להציג בפני בני המשפחה את אסטרטגית ״דליים של כסף״.  לכל דלי כסף (קבוצת השקעות או חשבונות) נגדיר את רמת הסיכון הרצויה לתקופת ההחזקה.  כמובן,  ככל שתקופת הזמן ארוכה יותר, ניתן להשקיע בהשקעות (כולל בתיקי השקעות בורסאיים) ברמת סיכון ותשואה יותר גבוהים. 

גישה זו היא ״מערכת חשבונות רעיונית״ שתעזור למשפחה להפוך את אלמנט הזמן מאויב לידיד, ותעזור להם להתעלם מתנודות השוק הזמניות  וגם לוותר על העיצות של יודעי דבר למיניהם. 

אנו מציעים להם את ארבעת הדליים האסטרטגיים הבאים:

 צריכים בקרוב (1-5 שנים)

הדלי כולל את הקרן לשעת חירום והוצאות צפויות לשנים הקרובות כגון החלפת רכבים ותיקונים גדולים לבית או חופשה מתוכננת יקרה. נשתמש כאן בהשקעות שאינם מאבדות מערכן, כגון חשבונות חסכון או פקדונות לזמן קצר. הכוונה בדלי זה היא לשמור על ערך הכסף בלבד (כנגד אינפלציה) ולבודד אותו מסכנת הפסדי שוק. 

דלי לתקופה בינונית (6-10 שנים)

ניתן להוסיף כאן חשיפה קונסרבטיבית לשוק המניות. לקבוצה זו שייכים תיקי השקעות בעלי פיזור רחב וגם מוצרי ביטוח שבנויים לספק עליית ערך, כשהשוק בעלייה אך מבטיחים גם הגנה בפני הפסדים אם השוק בירידה. המטרות לדלי זה יכולות להיות חינוך לקולג׳, החלפת בית או מטרות אחרות הצפויות לתקופה. אם הזוג הנבון יחזיק את ההשקעות לפחות חמש שנים, הסבירות להפסד בשוק המניות קטנה משמעותית. 

דלי ארוך טווח (11-25 שנים)

דלי זה מיועד לפרישה ומטרות אחרות ארוכות טווח. ההשקעות כאן יכולות להיות תיקי השקעות בשוק המניות עם חשיפה גבוהה למניות והשקעות ישירות בנכסי דלא ניידי להשכרה. אחת מהאופציות בתוך תכנית ה 401K, כגון ״פרישה-שנת 2045״ היא דוגמה לדלי של כסף.  למרות שניתן לצפות כאן לתנודתיות גבוהה מאוד, הדבר חסר משמעות למשקיעים לתקופה ארוכה. הדלי יכול לספק תשואות גבוהות אם המשפחה תתמיד בתכנית לתקופת ההשקעה המומלצת.

דלי ״רב הדורות״ (מעל 25 שנה)

דלי זה משמש למטרות ארוכות טווח במיוחד. הוא משמש לתקופת הפרישה וגם ניתן להשאירו כירושה לדורות הבאים. הנכסים כאן יכולים להיות הבית האישי (כי אין כוונה למכרו), נכסים לא נזילים כגון אדמה או עסקים, נכסים להשכרה או מניות בודדות בחברות פרטיות, נכסים ספקולטיביים וביטוחי חיים.

 המערכת היא גמישה לחלוטין ובמשך השנים משפחת נבון יכולה להתאימה לנסיבות החיים המשתנות, כולל העברת נכסים (או הכנסות) בין הדליים או שנוי הפרופורציות בינהם. משפחת נבון אוהבת את השיטה שמאפשרת להם להתפנות מדאגות ההשקעה היומיות, לאתגרים חשובים יותר בחיים כגון גידול משפחה ושיפור הקריירה המקצועית.

בפגישות הבאות הבאות נעזור להם לבחור וליישם את ההשקעות הספציפיות לכל דלי ודלי.

לסיכום: מערכת ״הדליים״ עוזרת למשפחת נבון לראות את כל היער ולא רק את העצים הבודדים. המערכת רותמת את אלמנט הזמן ומנטרלת את התנודתיות הזמנית (וגם ״עיצות״ מאמצעי התקשורת) ולפיכך מאפשרת להם להגדיל את הסבירות שיגיעו ליעדים המבוקשים.

Josh Yeyni

Josh Yeyni

ג׳וש ייני, תושב בלוויו, וושינגטון. מתכנן פיננסי, יועץ השקעות ורואה חשבון מוסמך עם ניסיון של יותר מ 25 שנה. תושב רחובות לשעבר ובוגר אוניברסיטת תל-אביב בחשבונאות וכלכלה. כותב נלהב בעברית ורואה את יעודו בהנחייה פיננסית לישראלים במעגלי החיים ובמסע הרילוקיישן.
Josh Yeyni

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

2 + 5 =