כשאמא ואבא רבים

כששניים הופכים לשלושה

תקופת החגים מביאה איתה המון זמן משפחתי מבורך וגם לעיתים ויכוחים וריבים. ריב, כשנעשה בצורה נכונה, הוא גם הזדמנות מצויינת לגדילה, קבלה, וסליחה.

"כששניים הופכים לשלושה – הרמוניה הופכת לקונפליקט" (Bowlby) את המשפט היפה הזה אמר אחד הפסיכולוגים היותר מוערכים של המאה העשרים, והוא ממצה הרבה פעמים את מה שקורה לבני זוג ברגע שנולד ילד. אני מחזירה אתכם אחורה לרגע – סופסוף  מצאנו בן זוג, למדנו לחלוק מרחב משותף, להתפשר, לוותר לפעמים, יצרנו הרמוניה, שילבנו רצונות שונים, ערכים שונים והרגלים. ואז – המפץ! נולד הילד הראשון ושניים הופכים לשלושה. ילדים משנים לנו את הזוגיות. כל אחד מאיתנו גדל בבית שונה, עם חינוך אחר ועולם ערכים משלו, והשונות הזאת מורגשת כשאנחנו מנסים לחנך את הילדים שלנו, מה שיכול להוביל לאי הסכמות וריבים.

אז מה עושים? רבים? כן! רבים! יש הרבה יתרונות כשילדים גדלים בבית שיש בו שונות בין ההורים, בתנאי שיש הבנה, הסכמה, כבוד ונכונות לפתור את המחלוקות.

הנה כמה עצות איך כדאי לריב:

·         הכינו "תוכנית אסטרטגית" – מהם הנושאים העקרוניים שעליהם אתם לא מוכנים להתפשר ולמה, מהם הערכים שאתם מאמינים בהם, ומצד שני מה אתם משחררים, ועל מה אתם מוכנים לוותר. בקיצור, בחרו את הקרבות שלכם.

·         "סדר בבלאגן" – נסו לעצור לרגע ולחשוב על מה בעצם אתם רבים. מה יושב מאחורי הריב שלכם? בדרך כלל המריבה היא לא על מה שנראה כלפי חוץ אלא על המשמעות, על הרגש שיושב מאחורי המעשה.

·         למדו איך לריב – גם לריב זאת אומנות, ואפשר ללמוד איך לריב. קבעו כללים למריבה למשל, לא עוזבים באמצע, לא מדברים בשפה לא נעימה, לא מדברים בהכללות ומתמקדים בנושא.

·         מסכימים שלא להסכים – קבלו בהבנה את העובדה שלא תמיד תצליחו לשכנע את הצד השני (למרות שאתם נורא צודקים) ולא כל מחלוקת תגיע לידי הסכמה. זה ממש בסדר גם לא להסכים. 

והטיפ שלי: השקיעו בזוגיות. צרו לעצמכם שיגרה של דייט שבועי! אמנם סבא וסבתא לא גרים ליד אבל הבייביסיטר כן. נכון, זה עולה כסף ולמי יש כוח להתלבש ולצאת מהבית אחרי יום מעייף, אבל זה חשוב וגם הכרחי. הדייט שלכם יעזור לכם להיזכר מי האדם שאתם חולקים את חייכם איתו, יעזור לכם לראות את עצמכם כאדם בעל רצונות ולא רק כאדם בעל ילדים… דייט הוא זמן מעולה לדבר על הקשיים ולחזק את התקשורת, לדבר על מה שעובר עליכם ולמצוא מחדש מכנה משותף (שהוא לא הילדים שלכם), ובכלל להכיר מחדש את מי שיושב מולכם ולמה אתם אוהבים אותו.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה, מלאה באהבה.

לילך.

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

8 + 1 =