כפר-סבא 2000 מאת ג'וליה פרמנטו

יער חשוך, רצח מחריד של צעיר לפני גיוס. הרוצח נעלם וחומק מהמשטרה. ברצח מואשמים בני מיעוטים, עבריינים ומחבלים, אך רק לאחר ארבע שנים, וגם זה במקרה, נתפסים הרוצחים האמיתיים. נער ושתי נערות, בני 17.5, בני טובים, חכמים ומוצלחים, שביצעו את הרצח, כך סתם בערבו של יום, ללא סיבה ומניע. זוהי לא עלילת הספר, אלא רצח אמיתי שהסעיר את המדינה ב-1996 והתבצע, מכל המקומות, ביער אוסישקין שבפאתי כפר-סבא.

עלילתו הבידיונית של "כפר-סבא 2000" מתרחשת בצל גילויים של הרוצחים בסיפור האמיתי ומשפטם המתוקשר. דפני ודוד, גם הם בני נוער, ממשפחות מבוססות, מה שנקרא בפי העם "ילדי שמנת" או הילדים שלנו. דפני מתגוררת בוילה רחבת ידיים ליד הפרדסים האחרונים של כפר סבא ודוד מתגורר בדירה שמעל קניון ערים החדש. בין ישיבה בבית קפה לקפיצה לסופר-פארם, הם גם הולכים לפעמים לתיכון ומדברים על ספרים וסרטים. לפחות זה מה שנראה על פני השטח, או מה שההורים התמימים שלהם חושבים שהם עושים.

בפועל, עולמם של דפי ודוד מורכב ושביר הרבה יותר. כמו מתבגרים רבים אחרים הם חווים את החיים בקצוות עצבים חשופים ומתמודדים עם הכאב והבלבול בדרכים שונות, חלקן בלתי חוקיות או חולניות, אותן הן מייטיבים להסתיר מההורים והמורים. דפני בעיקר, היא אלופת העמדות הפנים. בסצינה מצמררת היא מתמרנת בקלילות את מזכירת בית הספר כדי להשיג את רשימת הכתובות של תלמידי הכיתה. כמו אמן הונאות מנוסה, היא משאירה את המזכירה אסירת תודה ומלאת השתאות על הנערה העדינה והמנומסת.

ספר נפלא ומטריד, בעיקר אם אתם הורים למתבגרים, שזכה בפרס משרד התרבות לתחומי היצירה והספרות. באופן אישי, לעולם לא אוכל לחשוב שוב על כפר-סבא כעל סתם עוד עיר פרברים נחמדה, עם רחוב של חנויות כמו פעם בלי בדל של חנייה, הפלאפל המעולה ליד התחנה המרכזית ומתחם ה- G המפואר, אותם עוברים בדרך לכוכב יאיר.

להשאלה מהספרייה, לחצו כאן

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

Latest posts by Hagit Galatzer (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

83 + = 87