שחקן מספר אחת מאת ארנסט קליין

יש אנשים שעבורם שנות ה-80 הן שנים של נוסטלגיה נעימה, מוזיקה שמזכירה את שנות הנעורים וסרטים בכיכובם של הריסון פורד ומולי רינגוולד, יש אנשים (חצופים) שרק נולדו בעשור הזה ועל כן הם נחשבים "מילניאלס" או בני דור ה- Y וכל התעשיה מתחנפת אליהם ולטרנדים שלהם. ויש את ילדנו היקרים, בני דור ה- Z שעומד להשתלט על העולם, ועבורם שנות ה-80 הם שנים של היסטוריה עתיקה, קצת אחרי תקופת הפרעונים או ימי הביניים, מה שהיה קודם.

בשנות ה-80 חלמנו על שנות ה-2000 העתידניות, היינו בטוחים שבשנים קסומות אלו כבר נטוס לחופשה על הירח, נתנייד במכוניות מעופפות ונלבש בגדים מנייר כסף מבריק, כך לפחות זה הצטייר בדימיוננו ובתוכניות הילדים ששודרו בערוץ אחד בין חמש וחצי לשבע. זה לא קרה, ומה שנשאר זה רק להתגעגע לתמימות של אותם ימים.

על כן נקל לשער את התלהבותי מהספר "שחקן מספר אחת" שמתרחש בכלל בשנת 2045 אבל חוגג את שנות ה-80 של המאה שעברה כאילו אין מחר. ואכן העתיד לא נראה וורוד. עדיין לא טסים במכוניות מעופפות ורוב האנושות רעבה ללחם וחסרת קורת גג עקב משבר אנרגיה מתמשך, שינויי אקלים, מגפות ושאר זוועות. כדי לברוח מהמציאות הלא נעימה מתחברים לאואזיס, יקום שלם של מציאות מדומה בו אפשר להיות כל דבר ולעשות כל דבר. למציאות חוזרים רק כדי לאכול ולישון קצת, אם אפשר בלי להוריד את כפפות החישה המיוחדות והמשקפיים הוירטואלים.

באואזיס יוצרים דמות, יוצאים למסעות וקווסטים ומחפשים את ה"אפיקומן", תרגום קצת עקום לביטוי Easter Egg שמשמעותו סוד, הודעה או פרס מיוחד שהוחבא במשחק מחשב ע"י יוצרי המשחק, ואין הוראות מסודרות למציאתו. האפיקומן באואזיס משמעותו ירושה של האיש העשיר בעולם, היוצר הגאון והמסתורי של אואזיס. בכל העולם מחפשים את האפיקומן כבר שנים ללא תוחלת, כולל מאמצים אדירים של תאגיד רשע ורצחני, עד שנער צעיר ועני מוצא את הרמז הראשון ומתחיל במירוץ מטורף כדי להיות שחקן מספר אחת בלוח התוצאות.

בקיצור, כל החומרים מהם עשויים סרטים הוליוודים משובחים ואכן הספר כבר עובד לסרט ע"י לא אחר מאשר סטיבן ספילברג! ויוצא השבוע למסכים, בדיוק בזמן לחג האפיקומן הרשמי.

להשאלת הספר "שחקן מספר אחת" מהספרייה

Ready Player One

 

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

Latest posts by Hagit Galatzer (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

6 + 3 =