מהו מבחן STAMP ומה חשוב לדעת לפני שניגשים אליו?

ותודה להורי על הפטור Photo by Pixabay

הנה ההזדמנות לקצור את פירות ההשקעה שלכם בשימור העברית אצל בני הדור הצעיר ברילוקיישן. אותם הילדים שהגיעו לארה"ב או נולדו כאן וקצת עיקמו את האף בשיעורים הפרטיים בעברית, בצופים, וסתם לפעמים, כשאמא ואבא התעקשו לדבר איתם "לא-באנגלית". עם המעבר לתיכון, דוברי שפה שנייה יכולים לנצל את המתנה שקיבלו מהוריהם ולהיבחן על הידע שלהם בעברית (או שפה שנייה אחרת) ולהרוויח נקודות קרדיט יקרות לקולג' או אפילו לקבל פטור מלימודי שפה זרה בתיכון. קרן קרפט, מורה לאנגלית ולעברית, סיכמה עבורנו מספר נקודות חשובות עבור הורים מתעניינים.

אני קרן ולימדתי במשך שנים אנגלית בישראל בתיכון ובאוניברסיטה. בעלת תואר שני ברכישת שפה שניה. כשעברנו לוושינגטון, התחלתי ללמד עברית ובמקביל עברתי שנתיים של השתלמות בשיטת הוראת שפה שניה שנקראת PROFICIENCY APPROACH. במהלך הלימודים, היכרתי את מבחן ה STAMP שפירושו: Standards-Based Measurement of Proficiency

המבחן מבוסס על שיטת ה-PROFICIENCY שאומרת: בוא נראה מה הלומד יודע לעשות עם השפה! מה הוא מבין כשהוא קורא? מה הוא מסוגל לכתוב? האם מסוגל להביע דיעה? לתת הסבר? לשאול שאלות? מה הוא מבין כשמדברים איתו ומה הוא מסוגל להפיק בדיבור? זוהי שיטת מדידה אובייקטיבית להערכת הידע של התלמיד ולא בחינה על "חומר", וזה מה שיפה בה.

בבית הספר JDS הכנסנו את הבחינה הזאת לתכנית הלימודים בחטיבת הביניים. באמצעות המבחן יכולנו להעריך את התפקוד של התלמידים בשפה ולאחר מכן, במהלך השנים, לראות כיצד הם מתפתחים. בנוסף, היה לנו חשוב לתת לתלמידים הזדמנות להכיר את הבחינה כדי שיוכלו בבוא העת להחליט אם לעשות אותה בתחילת התיכון ולקבל בין 2-4 נקודות קרדיט (תלוי בתוצאות המבחן). יש ילדים שלא מעוניינים, כי הם מעדיפים לנצל את ההזדמנות וללמוד שפה זרה נוספת. אבל אם הילדים שלכם רוצים לקבל קרדיט או פטור משפה זרה ושולטים בעברית, אני ממליצה בחום לגשת לבחינה.

זוהי בחינה ארצית של ארגון שנקרא AVANT וכל DISTRICT מחוייב לתת לתלמידים שלו הזדמנות לעשות את הבחינה. היא קיימת במגוון שפות, לא רק בעברית.  

דברים שצריך לדעת לפני שניגשים לבחינה:

  • ניתן לעשות את הבחינה רק אם התלמיד לומד בתיכון, כלומר, כיתה ט' והלאה. לא ניתן לגשת לבחינה לפני כן על מנת לקבל קרדיט, אלא רק בתור חוויה והתנסות וזה צריך להיות דרך ארגון מסודר כמו למשל ה JDS.
  • לגשת למזכירות התיכון ולברר מי מטפל בתחום הזה או אם אין אדם כזה אז לכתוב או לגשת ל-DISTRICT
  • רוב בתי הספר מציעים את הבחינה אבל צריך לתאם אותה אישית לתלמיד.
  • ניתן לעשות את הבחינה בכל זמן שרוצים (* תלוי בבית הספר, לעיתים יש מועדים קבועים מראש, רצוי לברר)

הבחינה וההכנות אליה:

זוהי בחינה ממוחשבת הבנויה מארבעה חלקים: קריאה, כתיבה, שמיעה ודיבור- בסדר הזה. כל חלק אורך בין חצי שעה לארבעים דקות.

הבחינה מתאימה את עצמה לרמת הנבחן תוך כדי הבחינה. כלומר, אם התלמיד עונה על החלק של הקריאה ברמה מסויימת, אז הרמה תעלה משאלה לשאלה. כמו כן, החלק של הכתיבה יהיה מתאים לרמת הקריאה.

נקודות קרדיט מקבלים לפי תוצאות הבחינה. יש סולם ברור שנע בין 1-9 ומסביר את רמת הלומד בכל תחום. יש 3 רמות בסיסיות: NOVICE, INTERMEDIATE, ADVANCED וכל רמה מתחלקת לתת רמות. תלמיד שהגיע לרמה 6, לדוגמה, יקבל 4 נקודות קרדיט כי זוהי רמה גבוהה יחסית. תלמיד ברמה 4: יקבל 2-3 נקודות.
מנסיון, ישראלים בדרך כלל מקבלים ציון גבוה בחלק של השמיעה והקריאה והחלק של הכתיבה והדיבור שהוא החלק של ה
OUTPUT, בדרך כלל יותר מאתגר לדובר שפה שניה.

אין מה להתכונן לבחינה עצמה כי זאת לא בחינת ידע. זוהי בחינה שבודקת מה הילד יודע לעשות בשפה. מה שכן אפשר לעשות מראש, זה להכיר את הממשק, לעשות היכרות עם הבחינה והכללים שלה ולתרגל בחינת נסיון. מנסיוני, מנכל"ית החברה שעושה את הבחינות האלה, היא מאוד רספונסיבית ומקצועית. אז אם יש בעיה בירוקרטית כלשהי, אפשר לפנות ישירות אליה.  

שיהיה בהצלחה!!!

קרן  

More information can be found in the following resources

AVANT STAMP website

Lake Washington School District  – World Language Credit Options in the LWSD website

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

− 2 = 4