בית חכם בערבה

אלקסה/סירי/קורטנה תכבי את האור בבקשה! Photo by Pixabay

אחד הדברים הכיפיים בארצות הברית הוא העובדה שרוב הטכנולוגיות מגיעות לכאן לפני שאר העולם. טכנולוגיית הסייען הביתי "אקו" של אמאזון קיימת בשוק כבר שנתיים וחצי ועם כניסת גוגל לתחום וכניסתה הקרובה של מיקרוסופט, הגיע הזמן לדון בנושא.

כשהאקו יצא לשוק, רבים חשבו שזה סתם גימיק יקר ומיותר, אבל כיום, כשאפשר להשיג את גרסת ה-"דוט" בחמישים דולר (ויש גם משומשים בפחות), אין סיבה שלא להוסיף אחד בכל בית. בסופו של דבר, זה עדיין מוצר מותרות, אבל לאחר כמה שבועות מתרגלים לזה שתמיד יש "מישהו" שיכול לענות על הרבה שאלות ולתת אינפורמציה מבלי להתאמץ, ומבינים עד כמה המוצרים הללו מהפכניים. בין אם זה להוסיף פריט לרשימת הקניות או לבדוק אם ירד גשם לפני שמלבישים את הילד בבוקר, הנוחות הזו היא משהו שקשה לדמיין עד שחיים את זה.

מעבר לזמינות המידע, היתרון האמיתי של הסייענים הדיגיטליים היא ההשתלבות עם התקני בית חכם. יצרנים כמו בלקין, TP-Link, פיליפס ורבים אחרים מציעים כבר כמה שנים מגוון התקנים שמאפשרים לסייענים החכמים להדליק ולכבות כמעט כל התקן חשמלי בתגובה להוראה קולית, וכן לשנות את טמפרטורת החימום/מיזוג, לפתוח ולסגור תריסים חשמליים ואפילו לפתוח או לנעול את הדלת. האם זו עצלנות קיצונית לבקש מהמחשב לכבות את האור? אולי…אבל הניסיון מראה שברגע האמת, כאשר אנחנו מכורבלים על הספה, לרובנו לא בא לקום כדי להדליק את המאוורר או לכבות את האור. מעבר לזה, כשהגיע הזמן ללכת לישון, אין תענוג כמו לומר "אלקסה, כבי *הכל*", במקום להתרוצץ בכל הבית ולכבות את כל האורות והמכשירים שהילדים הדליקו. עוד יתרון הוא האפשרות של שליטה מרחוק מחוץ לבית. למשל, אם יצאנו לעבודה ושכחנו לכבות את האורות, אפשר לעשות זאת מכל מקום בעזרת הטלפון הסלולרי. כך גם אם יצאנו לחופש – אפשר לכבות והדליק את האורות מרחוק כדי להרתיע גנבים.

מוצרי הבית החכם מבוססים על כמה טכנולוגיות שונות. רובם מתחברים לרשת האלחוטית של הבית בעזרת אפליקציה בטלפון הסלולרי. חלקם דורשים מכשיר שליטה מרכזי (Hub) שאותו מחברים לרשת (אלחוטית) וההתקנים מצתמתים אליו ישירות. לאחר מכן, נותנים שם לכל התקן, והאקו מבצע סריקה של הרשת הביתית כדי למצוא את כל ההתקנים ואז פשוט מבקשים מהאקו לבצע פעולה מסוימת על המכשיר.

ההתקנים כוללים גם מתג הפעלה/כיבוי מכאני, למקרה של בעיה עם האקו והם מגיעים בצורות שונות. למשל, ישנם כאלה הנראים כמו מתג אור סטנדרטי שאותו מתקינים בקיר במקום המתג המקורי. אחרים הם מתגי Pass-through שאותם מחברים לשקע חשמל בקיר, ואליהם מחברים מכשיר חשמלי. כמה חברות מציעות נורות חשמל שאותן מבריגים לתוך שקע נורה רגיל, והן כוללות בתוכן את כל החומרה הנדרשת להתחברות לרשת. במקרה של מתגי אור ונורות, חלקם אף מאפשרים פעולת דימר. לשליטה בחימום, קיימים תרמוסטטים מיוחדים המתחברים לרשת ומאפשרים לאקו לשלוט בהגדרות שלהם בצורה קולית.

מן הסתם, מכשירי השליטה הללו אינם זולים, והמרת כל הבית לשליטה חכמה תעלה לא מעט כסף (וגם לא מעט עבודה במקרה של החלפת מתגי חשמל בקיר). מתג בסיסי מתחיל בכ-20 דולר, ותרמוסטט חכם עולה כ-80. החיסרון של מערכת מסוג זה הוא במקרה של נפילת אינטרנט, שתחייב אותנו לחזור ולהפעיל דברים עם האצבעות עד לחידוש הקשר, וחיסרון משמעותי עוד יותר הוא במקרה של החלפת הנתב הביתי או החלפת הסיסמא של הרשת, שניהם יחייבו בהגדרה מחדש של המתגים והמכשירים השונים.

נכון לרגע זה, הותק של המכשירים של אמאזון בשוק ומחירם הזול הופך אותם לאופציה מועדפת על רוב האנשים, אם כי המערכת של גוגל מתקדמת בצעדי ענק. ימים יגידו אם התשובה של מיקרוסופט תצליח להיקלט בשוק בזכות הרמקול האיכותי שהיא כוללת והתמיכה המובנית בשיחות סקייפ. מה שבטוח הוא שהילדים של רובנו לא יבינו איך פעם היינו צריכים לקום מהספה בשביל להדליק את האור…

Erez Benari

ארז בנארי , תושב חיפה לשעבר, חי באזור פיוג'ט סאונד מאז שנת 2008. עובד במייקרוסופט כמהנדס אבטחת מידע ועוסק גם בכתיבה ואומנות. בישראל, כתב עבור פרסומים רבים, כולל מעריב, כלכליסט, וואלה ו-מאקו. בארצות הברית, כתב עבור JTNews, טק-פלאש, מגזין העסקים של בלוויו ומגזין "יהודי בסיאטל" של הפדרציה היהודית. בזמנו הפנוי, מתנדב עבור אגודת אקי"ם, יוצר פרטי אומנות בסגנון סטים-פאנק ומופיע כסטנדאפיסט.

Latest posts by Erez Benari (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 71 = 81