טיפים לעיצוב שולחן ליל הסדר

לגו "יציאת מצריים" Photo by Dikla Rafalovich

לא משנה כמה שנים אני רחוקה מהארץ, לאווירת החגים אני תמיד מתגעגעת. בארץ כשהאביב מגיע, פסח בא. כאן אנחנו מתכננים את היעד לחופשת האביב בהתאם לחופשות בית הספר של הילדים, שלפעמים כוללת את ליל הסדר ולעיתים לא, ופחות מתעסקים בשאלה: אצל מי אתם בסדר?

לקראת סדר הפסח השנה, אספתי טיפים של מעצבות ישראליות מאזורנו לעיצוב שולחן ליל הסדר באווירה ישראלית, איך לשתף את הילדים בעיצוב השולחן, איך לערוך שולחן "ישראלי" ועוד.

שיתוף הילדים בעריכת שולחן הסדר

שיתוף ערכת החיות, כלי הפליימוביל והלגו של מסוביי השולחן בליל הסדר, הפך אצלנו למסורת.במרכזו של בד כחול חצוי (קריעת ים סוף)  אנו מעמידים את "בני ישראל" על צאנם ובקרם, למען יזכרו הילדים את יום יציאת מצריים כל ימי חייהם. כך גם מעסיקים בני ישראל (הלגו והחיות) את הקטנטנים שעוד לא קוראים בהגדה.

אם השולחן נראה לכם עמוס מדיי, ניתן להקדיש פינת קריעת ים סוף על אחת השידות בבית. בכלל, טיפ בעיצוב שולחן הסדר הוא להתייחס לחלל ארוחת החג כמכלול אחד, ולהתאים את כל החלל לעיצוב השולחן המרכזי.

כשיש חשיבות למיקום האורחים מסביב לשולחן, אני אוהבת להניח "הפתעה" עם שם לצד כל מושב. אחת הדרכים הצבעוניות שמעסיקות את ילדיי לפני החג, היא להכין שמות מחרוזים מגוהצים. לעיתים, אני מחברת את היצירה לכוס של כל אורח, לעיתים לשקית גודיבג ולפעמים פשוט מניחה על הצלחת.

עוד "פטנט" שאני אוהבת להוסיף לשולחן הסדר הוא המשחק jumping frogs, כך אנחנו חווים לרגע את מכת הצפרדעים שנפלה על מצרים. הצפרדעים יכולות להיות חלק משקית הגודיבג, או  לשמש כחבק לסכו"ם. את דלי המשחק הצבעוני, אני מחליפה בכלים דקורטיביים ריקים שממוקמים לאורך השולחן, השאר חגיגה, רק תשתדלו לצחוק עם הילדים כשאחת הצפרדעים נוחתת בכוס היין שלכם.

איך לעצב שולחן ישראלי? 

אחת הדרכים היא להשתמש בצבעים ולעצב שולחן "כחול – לבן". היתרון, עיצוב שולחן צעיר ומקורי שיאפשר לכם לארח באווירת חג גם ביום העצמאות. לשולחן הכחול, אני מוסיפה גוון מנוגד, בדרך כלל פרחים צהובים או כתומים, ליצירת עניין.

שולחן חגיגי בכחול ולבן Photo by Yafit Haba

שילוב כלים של יוצרות ישראליות מקומיות על השולחן, ייתן השראה ארץ ישראלית, ויוסיף נופח אידיאולוגי לעיצוב השולחן. כלי הזכוכית המיוחדים של יפית חבה מקשטים את שולחן ליל הסדר בגווני כחול עדינים וקערת הסדר המרשימה שלה, תגלה לאורחים אותיות עדינות מזהב בתום קריאת הברכות.

שמיים, מים ואדמה Photo by Neta Grinberg Toubul

נטע גרינברג-טובול, אמנית קרמיקה, ממליצה לקשט את שולחן ליל הסדר בגווני כחול-חום, גוונים שמזוהים אצלה עם המדבר וסיפור יציאת מצרים. אצל נטע בבית קוראים את ההגדה דווקא בסלון, על כריות נוחות, ורק אחר-כך מתפנים למלא את הבטן ממטעמי החג.

שושי כהן, מעצבת פנים, מציעה ליצור לוח השראה, המחבר בין אסוציאציות הקשורות לחג כמו הים, המדבר ומצרים הקדומה לבין הסמליות של אביב והתחדשות. לדבריה, שכבות של כלים ומפות שיש ברשותכם יחד עם ערבוב של מספר טקסטורות ומרקמים המבוססים על חומרים טבעיים, יצרו אווירה חגיגית וטהורה. חומרים שנמצאים בסביבתנו המיידית: חלוקי נחל, זרדים וענפים, איצטרובלים והקיסר הבלתי מעורער: אגוז המלך, עם ניצוץ מוזהב (ספריי זהב) יתנו מגע מלכותי לכל שולחן.

האדריכלית איילת שלו, ממליצה לבחור פלטת צבעים נעימה או שני צבעים שעובדים טוב ביחד, כמו שמנת וזהב או לבן וכסף, "גם כך השולחן יהיה עמוס בצבעים, ריחות וטעמים וכדאי שהרקע יהווה פלטפורמה יפה, נעימה ולא מקושקשת".

פשוט אביבי Photo by Smadar Kariv

סמדר קריב, מעצבת פנים וקרמיקאית, עיצבה עבורנו שולחן אביבי ופשוט. במרכז השולחן אגרטל וחתיכות פרי ועץ מיובשות וצבועות, בהשראת הלבלוב והפריחה. בעזרת כלי הגשה ישראליים מיוחדים, יצרה סמדר שולחן נקי ומזמין המותיר מקום לאוכל להגדות ולאורחים.

אל תתביישו לבקש מאורחים שמגיעים מהארץ להביא מתנת חג כמו כלי שימושי או עיצובי, שיונח על שולחן הסדר שלכם. העיצוב הישראלי העכשווי, לעיתים בשילוב אותיות בעברית, יזכיר לנו שבשנה הבאה נחגוג את סדר הפסח בירושלים הבנויה…אולי.

בטוחה ששולחן הסדר שלכם יראה, חגיגי ושמח, שכן יותר מעיצוב, המשפחה והחברים שתארחו יחממו את ביתכם והיין שתשתו ישמח את לבבכם. מחכה לפרסומים בפייסבוק של שולחנות ליל הסדר שלכם.

תודה לכל המעצבות והיוצרות ששמחו לשתף בטיפים שלהן

חג שמח, דקלה

 

Dikla Rafalovich

Dikla Rafalovich

דקלה רפלוביץ'-ברא"ס, אדריכלית נוף, ישראלית בנפש, שמבקרת בארה"ב (כבר למעלה משש שנים). חיה את ילדותי השנייה עם מתבגר בתחילת דרכו, כמעט מתבגר ו"איילת מטיילת" קטנה. מתנדבת פה ומתנדבת שם ואוהבת לעזור ולתרום איפה שרק אפשר.
Dikla Rafalovich

One comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 83 = 87