אחלה אח

בחודש שעבר דיברנו על כמה סוגים של תקלות שבהן נתקלים באזורנו בחורף, והפעם נרחיב קצת בנושא לגבי תקלות פחות נפוצות, אך לא פחות חשובות.

מאחר ואנחנו עדיין בעיצומו של החורף, מערכת ההסקה שלנו היא מצרך קריטי למדי, אך בתים רבים כוללים גם אח שבו אפשר להשתמש לחימום ולנוי. חשוב לדעת שהבערת עץ מורכבת יותר ממה שנראה לעין. על מדפי החנויות ניתן למצוא מוצר בשם Firelog (חברת Duraflame היא בין המוכרות בתחום), זהו מוצר העשוי מנסורת ופארפין (לפעמים רק נסורת). מוצרים דמויי-עץ אלה מתוכננים להיות קלים יותר להדלקה, בוערים זמן רב יותר, מפיקים פחות אפר ונראים יותר טוב  אך על יתרונות אלה יש לשלם בדמות מחיר גבוה יותר, ותפוקת חום נמוכה יותר. תפוקת החום של הפיירלוג אינה נמוכה כשלעצמה, אבל השימוש בהם מוגבל ליחידה אחת בו-זמנית, הבוערת למשך כמה שעות, בזמן שעם עץ טבעי אפשר להשיג חימום אינטנסיבי יותר. אם אנחנו רוצים את האש בעיקר עבור ההרגשה, אין סיבה שלא לדבוק בתחליפי עץ הללו, אך אם המטרה היא חימום של ממש, מוטב להשתמש בעץ טבעי.

עץ טבעי הוא לא קל להדלקה, במפתיע. כדי לקבל הדלקה טובה יש ללמוד להשתמש בגזרי-הדלקה מיוחדים (Firestarters) ולסדר את חתיכות העץ אחת על השניה כדי שהאש לא תכבה באמצע. למי שמעוניין, יש הרבה מדריכים וסרטונים בנושא באינטרנט. אתגר נוסף לגבי עץ טבעי הוא החזקתו, מאחר והוא נוטה למשוך חרקים ולכן לא אידיאלי לאחסנה בתוך הבית. מצד שני, יש לשים לב שלא ייחשף ללחות ולגשם. רבים בונים סככה קטנה לעץ בגינה האחורית, ואחרים קונים ארגזי אחסנה מפלסטיק (כתר פלסטיק מישראל מייצרת כמה סוגים!). אם אתם מתכננים להשתמש בעץ לחימום באופן קבוע, כדאי לחפש בלוח המודעות Craigslist, מאחר והרבה בעלי חוות מציעים עץ לבעירה במחיר נוח יותר מאשר מחירי הסופר-מרקט.

דבר נוסף שחשוב לדעת לגבי הבערת עץ הוא נושא הבטיחות. הבערה מפיקה עשן, וגם פחמן חד-חמצני ופחמן דו-חמצני, ואלה כולם רעילים. הארובה של התנור אמורה לפנות את כולם החוצה, אך קורה שהארובה נסתמת (למשל, חיה שבנתה קן בארובה) והתוצאה היא חזרה של הפליטה לתוך הבית. אם העשן חוזר למטה, יהיה קשה שלא לשים לב, אבל אם יש בעיה של שחרור הגזים הפחמניים, מדובר בסכנת חיים של ממש, ולכן חשוב מאוד שיהיו בבית גלאים תקינים. לגוף האדם אין יכולת להרגיש את ריכוז הפחמן החד-חמצני וזה עלול להוביל למוות (מאות אנשים נהרגים ככה מדי שנה!). חשוב גם להתקין גלאי בשתי קומות הבית, מאחר וגזים חמים עולים למעלה ועלולים "לתפוס" אותנו בשינה. כדאי גם להיות מודעים לכך שערים רבות מנהיגות "עוצר-שריפה" כאשר רמת זיהום האוויר באזור עולה, והפעלת האח בתקופה כזו עלולה להוביל לקנס לא נעים.

לסיכום, אם לא בא לכם להתעסק עם כל הבעיות הללו ואתם רק רוצים משהו סימפטי לחורף, שקלו להחליף את האח הטבעית במתקן-משתלב (Insert) היושב בתוך האח ומדמה עץ בוער באמצעות גז או חשמל. מוצרים אלה מחממים היטב, קלים לשימוש, נראים טוב ומחירם נסבל. אופציה נוספת למי שאוהב את המראה אבל לא רוצה להכביר הוצאות? בקרו באתר YouTube וחפשו את המילה Fireplace. תוכלו למצוא באתר סרטונים של אח בוערת, הכוללים את כל היופי , ואפילו אפקטים של סאונד, ללא שום טירטורים.

Erez Benari

ארז בנארי , תושב חיפה לשעבר, חי באזור פיוג'ט סאונד מאז שנת 2008. עובד במייקרוסופט כמהנדס אבטחת מידע ועוסק גם בכתיבה ואומנות. בישראל, כתב עבור פרסומים רבים, כולל מעריב, כלכליסט, וואלה ו-מאקו. בארצות הברית, כתב עבור JTNews, טק-פלאש, מגזין העסקים של בלוויו ומגזין "יהודי בסיאטל" של הפדרציה היהודית. בזמנו הפנוי, מתנדב עבור אגודת אקי"ם, יוצר פרטי אומנות בסגנון סטים-פאנק ומופיע כסטנדאפיסט.

Latest posts by Erez Benari (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

84 + = 93