אחד ועוד אחד מאת ג'וג'ו מויס

זה קצת מרגיז לגלות שסיפרה של ג'וג'ו מויס "אחד ועוד אחד" נמצא כאן בספרייה המקומית בעברית, בדיוק כשסיימתי לקרוא אותו, בעמל רב יש לציין, באנגלית. נכון שספרות כדאי תמיד לקרוא בשפת המקור, יש ניואנסים שאובדים בתרגום ובדיחות שלא עוברות טוב משפה לשפה. אבל אין מה לעשות, קריאה בשפת האם היא קלה וזריזה יותר. קריאה באנגלית מפילה עלי תרדמה. לא תמיד זה דבר רע, בעיקר כשקוראים בלילה במיטה. ככה גם נהנים מספר טוב במשך זמן רב יותר.

מויס התפרסמה בזכות רב המכר שהפך גם לסרט מצליח ב-2016, "ללכת בדרכך" Me before you. ספוילר אלרט, מויס חוזרת על הנוסחא המנצחת שלה גם בספר הנוכחי: מפגש מפתיע בין גיבורה "פשוטת עם", חסרת השכלה וממון אך בעלת חוכמת חיים וכשרון וגיבור נאה ועשיר אך שחצן, שנופל מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. שלא במפתיע, יהיה גם סיפור אהבה אבל קודם לכן, הרפתקאות וצחוק ודמע. אם עוד לא קראתם את ספריה של מוייס, מומלץ דווקא להתחיל עם "אחד ועוד אחד" שהוא קליל וקריא יותר.

גיבורת "אחד ועוד אחד", ג'ס, עובדת כמנקה ומפרנסת בקושי שני ילדים, אחד מהם אפילו לא שלה. למרות הקשיים היא שומרת על גאוותה ומסרבת לקבל טובות ונדבות. בתה הגאונה מקבלת מלגה לבית ספר פרטי אך אפילו דמי ההרשמה אינם בהישג ידה. כמוצא אחרון היא מחליטה לצאת למסע כנגד כל הסיכויים. לדרך היא אורזת שמיכות וסנדוויצ'ים. גם כי האוכל בחוץ יקר, אך בעיקר כי הוא לא נקי ומי יודע מה הכניסו שם ואם בכלל שטפו ידיים… מאחר ומכוניתה נתקעת כבר ביציאה מן העיר היא נאלצת להסכים להצעתו הספונטנית של ניק להסעה. ניק, מנכ"ל חברת הי-טק שהסתבך בצרות, חמק מלונדון בעצת עורך דינו בהמתנה למשפט מתוקשר, שכנראה ישנה את חייו הנוחים מן הקצה אל הקצה. הוא מזלזל בסנדוויצ'ים של ג'ס ונבעת מהרעיון שלה לישון עם הילדים במכונית.

הכתיבה של מוייס מהנה וקולחת, וההנאה מובטחת לכל. גבר שאני מכירה היטב, בעל עבר קרבי, רוכב על אופנוע שטח ונוהג בטנדר (עכשיו למכירה, יד ראשונה במחיר טוב) נהנה מאוד גם כן.

להשאלה מן הספרייה בעברית

להשאלה מן הספרייה באנגלית

ואם בספרים עסקינן, שווה לבדוק יוזמה קהילתית חדשה של הקוראת מאיה שטרן, ספרייה קהילתית, קובץ משותף מאגד ספרים שחברי הקהילה מעוניינים להשאיל ואת פרטי הקשר שלהם, מחליפים, קוראים, נהנים ומחזירים.

Hagit Galatzer

Hagit Galatzer

חגית גלצר, עורכת וכותבת ראשית בסיאטלון, במקור מושבניקית מנווה-מבטח והיום מתגוררת באיזור סיאטל. עובדת במשרה תובענית אך מתגמלת שנקראת "בעל ושני ילדים" ובשעות המועטות שנותרו גם בהי-טק. מנסה לשמור על כושר אך מבלה את מרבית היום על כיסאות שונים. אוהבת לקרוא וגם לאכול אוכל בריא וטעים, בעיקר כשמישהו אחר מכין ומסדר אח"כ את המטבח.
Hagit Galatzer

Latest posts by Hagit Galatzer (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

79 + = 84