תקלות ודליפות בליל חורף קר

כפור פוטוגני מקומי Photo by Ruti Cohenca

החורף עשוי לגרום לצרות רבות באזורנו, כמו הפסקות חשמל, אך יש גם מקרי חירום אחרים שיכולים להעיב על שגרת החיים. הפעם נראה כיצד להתמודד עם תקלות ודליפות בבית.

רוב הישראלים המגיעים לאזורנו ממהרים לרכוש בית, מבלי לחשוב יותר מדי על כל המשמעויות של ניהול משק בית אמריקאי. בשגרה, אין זה אתגר גדול, אך במקרי חירום, רבים מוצאים את עצמם ללא ידע חיוני. הבעיה הנפוצה ביותר בתקופת החורף, היא תקלה במערכת החימום. מאחר ואותה בעיה מופיעה אצל רבים וגורמת לעומסים בשירות כדאי להשקיע זמן באיסוף מידע על אנשי שירות הפעילים באזורכם. לרוב תוכלו למצוא על התנור שלכם מדבקה או מגנט עם פרטי איש השירות האחרון שטיפל בו. כדאי גם להתייעץ עם שכנים או "שכני פייסבוק" באזור כדי לקבל פרטי קשר של טכנאים בעלי מוניטין של שירות טוב וזריז. למקרה הגרוע ביותר, כדאי להכין לפחות אמצעי גיבוי אחד לחימום, ועדיף משהו שאינו מבוסס על חשמל. אם יש ברשותכם אח מסורתי, כדאי להשקיע וללמוד כיצד להדליק ולשמור על אש חיה (לא כל כך פשוט כמו שחושבים ועל כך בפעם הבאה…).

אם אתם בעלי נטיה טכנית, כדאי מאוד לקרוא קצת או לצפות בסרטוני יו-טיוב העוסקים בדיאגנוזה ותיקון של תנורים (Furnace repair). לא תמיד זה יעזור לבצע תיקון ממשי, אבל הבנה באוצר המילים המקצועי תעזור להסביר את התקלה לטכנאי (מה שמקטין את הסיכון שהם יגיעו אליכם ללא החלקים המתאימים לתיקון) ולהבין את ההסבר שלו לגבי התיקון והעלויות שלו. למשל, ריח שרוף המגיע מיציאות האויר של המזגן עשוי להצביע על כך שהמנוע של מפוח האויר (Blower) התקלקל, ואם תספרו זאת ותמסרו את דגם התנור לטכנאי, הוא יוכל להשיג מנוע חלופי מתאים מראש.

בעיה נפוצה נוספת היא הצפת מים, מאחר והקור גורם למים הנמצאים בצינורות המתכת להתרחב כאשר הם קופאים, והלחץ עלול לגרום לסדקים ושברים בצינורות. הסכנה הגדולה כאן היא שהצינור עלול להסדק בעיצומו של הקור בלילה, אך להתחיל לדלוף רק באמצע היום למחרת כאשר הטמפ' עולה…בדיוק כאשר אתם בעבודה.

קודם כל, כדאי למנוע זאת. דרך אחת היא להשאיר את הברזים בבית פתוחים לכדי זרזיף דק. כאשר המים זורמים בצינורות, יש פחות סיכוי שיקפאו. דבר נוסף, לוודא שיש חימום פעיל בכל מקום בו יש צינורות מים (למשל, בגראז' שלכם). רבים משאירים את דלתות ארון המטבח מתחת לכיור פתוחות כדי שהצינורות מתחת לכיור יתחממו. עבור צינורות חיצוניים (כאלה המוליכים מים לגינה הקדמית והאחורית) ניתן לרכוש כיסוי-ברז מקלקר כדי לבודד מהקור. מוצר נוסף שעשוי להועיל הוא אזעקת מים. זהו מוצר אלקטרוני בעלות של כעשרה דולר, שאותו מניחים מתחת לכל צינור מים חשוף בבית. במידה ויש דליפה, המים המצטברים מפעילים את החישן ויש גם חיישנים "חכמים" שיכולים לשלוח התראה למכשיר הסלולרי. בבתים מעץ כמו באזורנו, חשוב לטפל בכל דליפה במהירות מאחר ואפילו כמה שעות עיכוב עלולות לגרום נזק בלתי הפיך. דאגו לדעת בדיוק איפה נמצא ברז המים הראשי של הבית, וכיצד לסגור אותו (אם הוא נמצא בבור בחצר שלכם, זה עלול להיות תהליך לא פשוט). כדאי גם להכין מראש רשימה של כמה אנשי מקצוע שיכולים לעזור.

בפעם הבאה נדבר על תקלות נוספות שאפשר להתכונן אליהן. עד אז, נאחל לכם חורף מוצלח ונטול בעיות!

Erez Benari

ארז בנארי , תושב חיפה לשעבר, חי באזור פיוג'ט סאונד מאז שנת 2008. עובד במייקרוסופט כמהנדס אבטחת מידע ועוסק גם בכתיבה ואומנות. בישראל, כתב עבור פרסומים רבים, כולל מעריב, כלכליסט, וואלה ו-מאקו. בארצות הברית, כתב עבור JTNews, טק-פלאש, מגזין העסקים של בלוויו ומגזין "יהודי בסיאטל" של הפדרציה היהודית. בזמנו הפנוי, מתנדב עבור אגודת אקי"ם, יוצר פרטי אומנות בסגנון סטים-פאנק ומופיע כסטנדאפיסט.

Latest posts by Erez Benari (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

21 − 18 =