יד המקרה

דני, יאיר וצילה, נפגשו במקרה

שלישיית הצירוף המקרי, דני מסינג, צילה דגן ויאיר קלינגר, הוקמה ללא תכנון מוקדם כפי שמרמז שמה, בעקבות עבודתם המשותפת של חבריה על ערב משיריו של המשורר הצרפתי ז'ק פרבר ב- 1970. בטרם פירוקו הוציא ההרכב תקליטון אחד, שכלל את "בלדה ללוח השנה", שהולחן על ידי קלינגר למילותיו של אפרים רימון. השיר השקט והמלודי זכה להצלחה גדולה בתוכניות הרדיו ובמצעדי הפזמונים. השלישייה הקליטה שיר נוסף שהלחין קלינגר, הפעם למילים של שולמית לפיד (אימו של יאיר) בשם "רוזה מרציפן". אתם וודאי מכירים את הגרסא השנייה לשיר שהולחן והוקלט במקביל על ידי שלמה גרוניך, וזכה להצלחה גדולה.

בערב ב"תיאטרון מופע" העלו השלושה משיריו של ז'ק פרבר, שתורגמו לעברית על ידי עדה בן-נחום והולחנו על ידי דובי זלצר. מתוכם בלטו במיוחד "לך אהובתי" ושיר הנושא "ייאוש יושב על ספסל", שעד היום לא הופיעו בשום אלבום מסחרי, וכן הבלדה "חבק אותי", שאותה שרה דגן סולו ושנכללה באלבומה הראשון, שיצא באותה שנה.

ב- 1971 שרה השלישייה בפסטיבל שירי הילדים הראשון את שירה של אריאנה הרן "שיר ערש" ("נומי ילדה"), שהולחן אף הוא על ידי קלינגר. זמן קצר לאחר מכן התפרק ההרכב. קלינגר נסע עם משפחתו לפריז, ואילו דגן ומסינג, בעלי הקולות הנהדרים, פתחו בקריירת סולו. השניים שבו לשתף פעולה ב– 1973 במופע "תפוח זהב", שהורכב משיריו של המלחין סשה ארגוב בעיבודים חדשים.

אבי אהב לשמוע את דני מסינג בשנות השבעים כשכבר פצח בקרירת סולן שלא נסקה. קלינגר הפך מלחין וחבר בלהקות שונות. עם שיריו המוכרים נמנים "אדמה" (עפרה חזה), "חלומות" (רוחמה רז), "דרישת שלום" (ירדנה ארזי), "אני עושה לי מנגינות" (סקסטה), "אצלך כמו תמיד" (סילבן ויאיר), "כל נדריי" (חיים משה), "הביתה" (ירדנה ארזי), "נשבע" (חיים משה), "עופרה", "אבשלום" (מוטי פליישר), "קום והתהלך בארץ" (להקת פיקוד צפון) ועוד ועוד. צילה דגן נישאה (ואח"כ התגרשה) לפנטומימאי והשחקן עזרא דגן ועיטרה עם קולה מופעים ושירים לרוב. לכבוד השנה החדשה, בחרתי את שירם של שלישיית הצירוף המיקרי "בלדה ללוח השנה":

Seffi Yaaran

Seffi Yaaran

ספי יערן, אוהב לעשות דברים שמרגשים אותי ושבמקרה גם מרגשים אחרים כמו ערבי שירה ונוסטלגיה על דמויות שהשפיעו על חיי. חובב היסטוריה, כתיבה ומוזיקה מכל הז'אנרים, גם כאלה שלא בהכרח מתחברים.
Seffi Yaaran

Latest posts by Seffi Yaaran (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

4 + = 14