תרגישו בבית

והעיקר תרגישו בבית Photo by Pixabay

תודה רבה לדורית הירדני שהעניקה את השם הנפלא "תרגישו בבית" למדור הבית והנדל"ן החדש של הסיאטלון. ומזל טוב ובשעה טובה לענת שפירא שזכתה בהגרלה וב$100. תודה לכל המשתתפים שתרמו שמות מקוריים, מצחיקים ומתוחכמים. אתם כולכם חלק מהמדור הזה.

והנה הגיעה עוד שנה לסיומה ‏ולכל מי ששם עין על שוק הנדל״ן המקומי (וגם הארצי) ברור שידו של ‏המוכר עדיין על העליונה. אך מה אומרת הסטטיסטיקה לגבי 2016? ומה אומרים המומחים? ומה לגביי תחזית לשנה החדשה? בואו ונבדוק לעומק. 

לפי ג׳ונתן סמוק, הכלכלן הראשי של ריאלטור.קום ״2017 תהייה שנה של גדילה, אך איטית יותר מזאת שראינו בשלוש השנים האחרונות. מאז הבחירות כבר רואים עלייה של 7% בתשלומי המשכנתאות והעלייה התואמת של חשבונות הבית הנלווים יקשו במיוחד על קונים חדשים. בנוסף, בנובמבר השנה היה היצע נמוך ב- 12% מזה של נובמבר אשתקד. אך יש גם נקודת אור: הבנקים החלו להעניק הלוואות לבעלי קרדיט סקור נמוך יותר מבעבר. מכיוון שמספר בעלי בתים הממשכנים את ביתם שוב (refinance) פחת, הבנקים צריכים להשלים הכנסה ולכן הם מעניקים יותר משכנתאות." למאמר המלא.

שאלתי את נשיא חברת קולדוול בנקר ביין, מייק גריידי, האם הוא חושב שאנו חיים בבועת נדל"ן? "בהחלט לא! שני דברים עיקריים השתנו, הקונה חייב לעמוד בתנאי זכאות המשכנתא והנכס הוא נכס אמיתי, שלא כמו בבועת 2008-9 אז כל נכס על הנייר יכול היה להיות ממומן." ואני מוסיפה ואומרת ששוק הנדל"ן ב-2017 הולך להיות מבוקש עוד יותר. החברות הגדולות בסיאטל כגון, אמזון, גוגל ופייסבוק, גדלות ומתפתחות ומביאות לכאן כוח אדם נוסף. לפי הצפוי יתווספו לאיזור כ80 אלף בתי אב. זה כולל גם את דלתא שמתכוננת לפתוח כאן סניף ראשי (Hub). לפי ריצ׳רד אנדרסון, מנהל בכיר בדלתא, לחברה תוכנית שאפתנית לבנות בסיאטל את המרכז הבין-לאומי הגדול ביותר בחוף המערבי ולפתוח עוד כאלפיים משרות לדיילים וטייסים שמרביתם יצטרכו להשתקע כאן. למאמר המלא.

ת׳דין באק היא מנהלת סניף בלביו של חברת הנדלן קולדוול בנקר ביין ,שאלתי אותה מה התחזית שלה לשנת 2017? ״כמות המלאי בשוק תעלה במקצת בתחילת השנה החדשה וקונים פיקחים כבר יהיו ערוכים לקנייה מיידית כדיי להמנע מלהכנס לשוק הסופר-תחרותי באביב. למרות שהמשכנתאות גבוהות מבעבר, אני לא מצפה שזה יגביל את העלאת המחירים, מכיוון שהמלאי עדיין דל יחסית, כולל בנייה חדשה. נכון שמוכרים עדיין מכתיבים את השוק, אך זה לא פוטר אותם מלהכין את ביתם כראוי ולתמחר אותו נכון״

תחזיות תמיד מסתמכות על התנהגות השוק בעבר. מה באמת מראה לנו הסטטיסטיקה? הנה תיעוד השוק לשנת 2016 בכל הנוגע לבתים (single family homes) במחוז קינג.

מגמות עלייה וירידה בשוק המקומי Photo by Trendgraphix

מקור התרשימים: Trendgraphix מאגר מידע לסוכני נדל"ן. טרנדגרפיקס מראה ‏שמספר הבתים למכירה (listings) בנובמבר היה 2362 בתים. ‏זו ירידה של 25.1% לעומת אוקטובר וירידה של 1% לעומת שנה שעברה בזמן הזה. 

‏כאשר מדובר בבתים שכבר נמכרו (sold/closed sales) בנובמבר השנה היו 2204 ‏בתים. זו ירידה של 11.7% לעומת אוקטובר אך עלייה של 28.8% לעומת שנה שעברה. 

כאשר בודקים את מספר הבתים שכבר נמכרו אך לא נסגרו (pending salesהיו 2204 בתים ‏וזו ירידה של 16.9% לעומת חודש אוקטובר אך עלייה של 12.3% לעומת שנה שעברה. 

לסיום אוכל להגיד בבטחה שאם אתם מחפשים בית, אל תחכו ואם אתם חושבים למכור בית, אל תחכו. התחילו לשאול את כל השאלות ואספו את כל המידע שאתם יכולים ואז תחליטו מהו הצעד הנכון. ומה כדאי להביא מתנה למישהו שכבר עבר לבית חדש? כמובן שזה תלוי בקרבה ובתקציב אך מקוריות תמיד מתקבלת בחיוך. מספר אפשרויות מומלצות: עוגה מאפה בית, פוסטר וברכה מהילדים, עציץ נחמד עם זרעים שיפתיעו באביב, ספרון קטן עם מסעדות מומלצות בסביבה, תיבת עץ יפה למפתחות, קערת שוקולדים מעשה ידיכם או היין האהוב על בני הבית.

והעיקר… תרגישו בבית. 

מאחלת לכל קוראיי שנה פורייה. 

מירב

Meirav Yaaran

Meirav Yaaran

מירב יערן, נולדה בישראל, גדלה בדרום אפריקה. חזרה לארץ בגיל 24, פגשה את ספי ומשם עברו לדאלאס, טקסס, שם נולדו שלושה בנים מקסימים. ‏אחרי ‏קריירה בהוראה ובהתרמת כספים עבור הקהילה היהודית, עוסקת כעת בשוק הנדל״ן המקומי, כאן בסיאטל. אוהבת לבשל, להתנדב בקהילה וכשיש מסיבה - היא שם!
Meirav Yaaran

Latest posts by Meirav Yaaran (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

4 + 4 =