כללי הזהב לפליידייט מוצלח

lego

לא לשכוח לאסוף את הלגו בסוף… Photo by Pixabay

הקיץ כבר מזמן מאחורינו וגם הסתיו כבר כמעט חלף, עם החורף מגיעה עונת ה"פליידייטים", אחרי הכל, אם כבר לשבת בבית, אז ביחד.

ה"פליידייט" או בעברית צחה "מפגשי משחק", הם כלי לשיפור המעמד החברתי והביטחון העצמי, ובנוסף אמצעי חשוב וחיוני לפיתוח מיומנויות חברתיות. זאת הזדמנות מצויינת לילדים (וגם להורים) להיפגש ולהעביר בכייף אחר צהרים גשום. הבעיה מתחילה כשהפליידייט לא זורם, ואחרי חמש דקות שבהן הילדים הפכו את חדר המשחקים (אם לא הבית כולו), הם מגיעים לסלון בתואנת "משעמם לי", ובמקרה הפחות טוב נשמעים קולות מלחמה, צעקות ויללות מחדר המשחקים.

הנה כמה עצות איך ליצור פליידייט מוצלח:

אוכל: אוכל מקרב לבבות! כמה פעמים קרה לכם שחברים מבקרים והילדים לא מתחברים, לא משחקים או רבים, ואז אחרי ארוחת הערב ממש כמה דקות לפני שהולכים הביתה, פתאום הם החברים הכי טובים… האוכל הוא מכנה משותף מצוין בין ילדים ושובר את הקרח מבחינה חברתית (גם אצלנו המבוגרים). תכננו את המפגש כך שיכלול חטיף קטן או נשנוש, אח"כ יהיה לילדים הרבה יותר נוח האחד במחיצתו של האחר.

מתחילים מהזירה הביתית: הרבה פעמים נעדיף להתחיל בפליידייטים אצלנו בבית. הילד מרגיש בטוח בסביבה הביתית שלו עם הצעצועים שהוא מכיר, ובהמשך אפשר גם בבתים של אחרים. לפני הפליידייט נקבע גבולות ברורים ונעבור על "חוקי הבית". נזכיר לילד שיש איזורים שבהם לא אמורים לשחק (למשל חדר השינה של אמא ואבא), או אם יש משחקים שבהם הם לא אמורים לשחק (למשל לפתוח את ה"אקס בוקס"). נשתדל, לפחות בהתחלה, להזמין רק ילד אחד בכל פעם וננסה להימנע ככל האפשר ממספר אי זוגי של ילדים, שיכול ליצור "מחנות".

משחקים "רגישים": לכל ילד יש צעצועים אהובים במיוחד, שיש כלפיהם רגישות מיוחדת וחוסר רצון לחלוק אותם עם ילדים אחרים, וזה בסדר גמור, רק שתוך כדי משחק צעצוע שכזה עלול ליצור בעיה וריב גדול. צעצועים כאלה אני מציעה להעלים מהאיזור בזמן הפליידייט כדי להימנע מחוסר הרצון לשתף. אופציה אחרת היא "להכפיל" צעצוע אהוב, למשל אנחנו נאלצנו לקנות שני קטרי "תומאס".

הילד הוא המארח: תנו לילד את תפקיד המארח! תנו לו להציג את החבר, לעשות לו סיור בבית ובחדר המשחקים ולהגיש חטיף טעים. תפקיד המארח ייתן לילד תחושת אחריות כלפי האורח שלו, והרצון לשמח את האורח יגרום להתנהגות נעימה יותר.

בלי אחים: אחים קטנים זה חמוד ומקסים, אבל יכול לקלקל פליידייט (גם אחים גדולים). התערבות של אחים עשויה לעצבן את הילד המארח ולהסיט ממנו את תשומת הלב. קחו את האחים לפעילות משלהם או קבעו פלידייט "כפול".

15 דקות אחרונות של כייף: מחקרים מראים כי ילדים זוכרים מכל חויה בדרך כלל את רבע השעה האחרונה. יכול להיות שהפליידייט יהיה כושל בחלקו אבל הילד יזכור רק את הכייף של הסוף. ועל כן שימרו משהו כייפי במיוחד לסוף, וזאת החוויה שהילד ייצא איתה. זאת גם הסיבה שכדאי להגביל את הפליידייט בזמן (בהתאם לגילו של הילד כמובן), ולהשאיר טעם לעוד.

בפעם הבאה על משחקים מוצלחים ופעילויות מובנות שיכולים לעזור לנו ליצור פליידייט מוצלח, וגם סתם אחר צהרים נעים.

ושיהיה לכולנו חורף מהנה מלא בפליידייטים, חברים ומשחקים

לילך

Lilach Geppert

Lilach Geppert

לילך גפרט-שפירא, פסיכולוגית, מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.
Lilach Geppert

Latest posts by Lilach Geppert (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 3 = 5