אכן יש פה גשם וגם הפסקות חשמל

alim

מנזקי הסערה שחלפה Photo by Hagit Galatzer

בעוד שבועות ספורים יתחיל החורף באזורנו, אבל השנה כבר זכינו ל"גשמי ברכה" חזקים במיוחד, והם כנראה לא האחרונים. בוודאי שמעתם גם על התראות הסופה הגדולה שלא התגשמו, אך עדיין יכולות לתת לכם מושג לגבי ההפתעות שיש פה בחורף לפעמים. הנה כמה דברים שכדאי לדעת ולהכין לקראת החורף.

במונחים ישראליים, כמויות הגשם באזורנו הן אסטרונומיות, אך בהשוואה לחורף ולקור השורר במדינות כגון מינסוטה ודקוטה, מזג האוויר פה נחשב למתון. למרות זאת, בשיא החורף לא נדיר לחוות טמפרטורות מתחת לאפס, וכמעט כל שנה תוכלו להתענג (או להתענות) על קצת שלג.

רוב האנשים אוהבים את השלג, אבל מאחר והוא נדיר, ההשפעה שלו על החיים הסדירים באזורנו חריפה. בדרך כלל השלג לא מגיע לגובה רב, והרבה פעמים הוא נמס מהר, אך למרות זאת הוא מוביל לרוב לסגירה המונית של בתי ספר. השנה צפוי לנו, על פי שירותי החדשות, חורף מתון, והשלג צפוי להיות מעט מעל הממוצע (6.3 אינץ' במקום 5 אינץ'), מה שאומר שיהיו, כנראה, ימים מושלגים בודדים במהלך העונה והשלג לא יישאר איתנו זמן רב. במילים אחרות, אין סיבה לחשוש מהתקעות בבית כפי שקורה מדי כמה שנים (בשנת 2008 היו לא מעט שכונות בהן היה מסוכן או אפילו בלתי אפשרי לנסוע בכבישים למשך מספר ימים). דבר אחד שכדאי להכין הוא את-חפירה מיוחד לשלג (Snow Shovel) שאיתו נוכל לפנות את כניסת הבית במידת הצורך. ניתן גם לרכוש שקית או שתיים של מלח-גס להמסת הקרח. עוד דבר שכדאי לרכוש הוא ערכת שרשראות לרכב (אותן בוחרים לפי גודל הצמיג של המכונית) שיאפשרו לנו להתנייד בצורה יותר בטוחה גם אם יש שלג על הכביש. אפשר לקנות גם את המקבילה האישית, סוליה מיוחדת המתלבשת על נעליים רגילות ומקטינה את הסיכון להחלקה. בהזדמנות זו נציין שהסכנה הגדולה ביותר היא לא השלג, אלא הקרח, מאחר והוא כמעט בלתי נראה. על כבישים ראשיים הכל נמס מהר מאוד עקב עבודה שעושה העיריה ובזכות תנועה ערה של כלי רכב, אבל בתוך השכונות יש הרבה רצועות קרח שקופות שמסוכנות הן להולכי רגל והן למכוניות.

דבר נוסף שצפוי לנו השנה הן סופות רוח וגשם, וזה יוביל, ככל הנראה, להפסקות חשמל. שתי הסופות החזקות של אמצע אוקטובר לא התממשו, למזלנו, אך אנחנו רק בתחילת העונה. במדינתנו הקטנטונת כבלי החשמל נמצאים על עמודים ולכן כשיש סופת רוח חזקה, ענפים נופלים ועוקרים את הכבלים או שגורמים לקצר, והפסקות החשמל שנגרמות משפיעות על אזורים נרחבים. חברת החשמל המקומית נאלצת לעיתים קרובות להטיס עובדים מחוץ למדינה כדי לסייע במאמצי התיקון, אך גם אז, התיקונים נמשכים ימים ארוכים. המשמעות היא שרבים נתקעים ללא חשמל לפרקי זמן של מספר שעות ולפעמים כמה ימים ואף שבוע שלם.

מה עושים שבוע בלי חשמל? אכן לא פשוט! למרות שמערכות ההסקה מבוססות גז, הן בדרך כלל מפסיקות לעבוד ללא החשמל שמפעיל את המנוע שדוחף את האויר החם לכל הבית. בתים רבים מצוידים באח שבה אפשר להבעיר עץ, ואפשר גם לקנות גנרטור גיבוי. גנרטור לגיבוי כל הבית עולה כמה אלפי דולרים, אך אפשר להסתפק גם במכשיר בסיסי שאפשר למצוא באינטרנט במחיר של כ-200 דולר. גנרטור בסיסי יכול להפעיל מספר לא מבוטל של נורות, את המקרר ואפילו את החיבור לאינטרנט, אך הוא לא מתאים למוצרים כבדים כמו מכונות כביסה או תנור חשמלי. חשוב לזכור שגנרטור קטן מגיע עם כמה שקעים בלבד. בנוסף, גנרטור צריך להיות ממוקם מחוץ לבית עקב פליטת הגזים, ולכן צריך לארגן מראש כבלים מאריכים ומפצלים כדי לחבר הכל בצורה בטוחה. אם כבר יש לכם אחד, צריך להפעיל אותו מדי כמה חודשים לכמה דקות כדי לשמור על בריאותו.

במידה והפסקת החשמל מתארכת מעבר ליום יומיים, רבים מעדיפים לעזוב את הבית למלון. מן הסתם, העלות היא נכבדה, אך זה עשוי להיות קל יותר מאשר להתמודד עם החשכה, במיוחד למשפחה עם ילדים קטנים. במידה ואתם נמצאים בתהליך בחירת מקום המגורים שלכם, כדאי לבדוק עם השכנים באזור לגבי הסטטיסטיקה של הפסקות החשמל ותיקונן, ולהעדיף אזור שבו התיקון מהיר.

בלי שום קשר, יש לציד את הבית באוסף פנסים, מאחר ואת הגנרטור לא תוכלו להפעיל ולחבר בחושך מוחלט… אני מחזיק בבית פנס בכל חדר שיהיה תמיד בהישג יד.

לסיכום, אל תשכחו לפקוד את חנויות הבגדים כדי להכין גם את ארון הבגדים לקור, ובפעם הבאה נדבר על מקרי חירום אחרים ואיך להתכונן אליהם.

 

Erez Benari

ארז בנארי , תושב חיפה לשעבר, חי באזור פיוג'ט סאונד מאז שנת 2008. עובד במייקרוסופט כמהנדס אבטחת מידע ועוסק גם בכתיבה ואומנות. בישראל, כתב עבור פרסומים רבים, כולל מעריב, כלכליסט, וואלה ו-מאקו. בארצות הברית, כתב עבור JTNews, טק-פלאש, מגזין העסקים של בלוויו ומגזין "יהודי בסיאטל" של הפדרציה היהודית. בזמנו הפנוי, מתנדב עבור אגודת אקי"ם, יוצר פרטי אומנות בסגנון סטים-פאנק ומופיע כסטנדאפיסט.

Latest posts by Erez Benari (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

− 2 = 3