חזרה לישראל – חלק ב'

golda

הרבה לפני הילרי הייתה לנו גולדה Photo by Wikipedia

בחדשים האחרונים עבדנו עם משפחת ירושלמי, שחוזרת לישראל לאחר שבע שנים ברילוקיישן (חזרה לישראל חלק א'). הם מספרים, שלקראת המעבר לארה״ב (לפני כשבע שנים) הם קבלו תדריך חינמי לגבי מבחני "ניתוק תושבות״ ישראלים ומבחני התושבות האמריקאים. רק לאחר המעבר לארה"ב, הם גילו את כל הנושאים החשובים ש״נפלו בין הכסאות״.

במקרים רבים, עיתוי שגוי של פעולות, עלול לגרום לטעויות יקרות שאין אפשרות לתקן לאחר מעשה. טעות לדוגמא שנעשתה בלא יודעין ע"י משפחת ירושלמי, משיכת קרנות ההשתלמות שהיו פטורות ממס בישראל, רק לאחר שהפכו לתושבי ארה״ב, דבר שגרם למיסוי אמריקאי כבד כהכנסת עבודה.

עתה לפני החזרה, יש למשפחה הזדמנות לבחון מחדש את כל מטרותיה והפעם עם מתכנן פיננסי מוסמך. כל שיקולי המיסוי, ההשקעות וביטוח לאומי הם חלק אינטגרלי מהשיחה. התכנית מתגבשת תוך שיתוף פעולה עם רואה חשבון ישראלי שאיתו נמשיך לתאם את יישום האסטרטגיה, כולל הדווחים המתאימים בשתי הארצות.

למותר לציין, שלכל משפחה הנסיבות המיוחדות לה, ולפיכך תוצאות התכנון יהיו שונות לכל משפחה ומשפחה.

מעמד ההגירה:

בני המשפחה הם אזרחי ארה״ב. המשמעות היא שלאחר החזרה לישראל, הם יהיו ממוסים ע״י שתי הארצות. חוקי המס ואמנת המס מציעים פתרונות למניעת מיסי כפל, כגון זיכוי ממס אמריקאי על מס הכנסה ששולם בישראל או פטור ממס על הכנסות מעבודה. מאחר שקיימות אופציות שונות, ערכנו שיחה מפורטת לגבי האסטרטגיה האופטימלית לדווחי המס בארה״ב.

מכירת הבית:

הירושלמים שוקלים אם להשאיר את הבית בארה"ב כנכס להשכרה, כי "המחירים בסיאטל עולים". לאחר דיון, המלצנו לבני הזוג למכור את הבית כדי לממש את הפטור מרווחים עד סכום של 500,000 דולר המוענק לבית אישי למגורים. השכרתו, לעומת זאת, עלולה היתה לגרום לאבדן הפטור בארה״ב ואולי גם למיסוי בישראל במכירתו.

הטבות תושב חוזר:

היועצים הישראלים, אישרו לנו שהמשפחה זכאית להטבות מס של ״תושב חוזר״.  הטבות אלו מאפשרות למשפחה פטור ממס בישראל, לתקופה מסויימת, על ההכנסות וגם על שחלוף (מכירות וקניות) שנובעות מהשקעות שנעשו בתקופה לפני החזרה לישראל.

הטבות אלו ושמירתם, מותנות בהכנה מוקדמת והתנהלות נכונה עם החשבונות לאחר החזרה. מאחר שהמשפחה צברה כמות ניכרת של מניות בחברת התכנה בה עבדו, הוחלט שנכון לממש את הרווחים (בשיעורי מס אמריקאים מוקטנים) ולבנות תיק השקעות חדש. תיק השקעות זה עומד בתנאי הטבות המס הישראליות וגם לוקח בחשבון את המטרות הפיננסיות המשודרגות של המשפחה לאור המעבר.

הטבות פרישה-בטוח לאומי אמריקאי:

על מנת להיות זכאים להטבות פרישה של בטוח לאומי נדרשות כעשר שנות עבודה בארה״ב. לצערינו, בני המשפחה לא עומדים בתנאים מאחר ששהו כאן רק שבע שנים. ההפסד (של תשלומי הפרישה בעתיד) מוערך בחצי מיליון דולרים. כחלק מתכנית הפעולה, הוספנו צעדים מתקנים בעתיד, שיאפשרו להם לקבל הטבות אלו מהאוצר האמריקאי, במלואן, גם בישראל בגיל הפרישה.

ביטוחי חיים:

בכל תקופת שהותם כאן, בני המשפחה הסתמכו על ביטוחי החיים מטעם המעביד המקומי. עתה שהתעסוקה הסתיימה, בני הזוג, עדיין עם ילדים קטנים, נותרו ללא ביטוחיי החיים הנדרשים להגן על המשפחה. מאחר שלא ברור אם ביטוחי חיים, בעלות סבירה, יעמדו לרשותם בישראל, הפנינו אותם לסוכן ביטוח בסיאטל. כתוצאה, בני הזוג רכשו פוליסות ביטוח חיים אישיות, כאן בארה"ב במחיר שנתי נמוך שמובטח לתקופה ארוכת טווח. הביטוחים הללו ימשיכו ללוות אותם בכל מקום בעולם, ללא תלות במעביד העתידי. 

לקוראי הסיאטלון:

כל קורא (גם חברו, קרוב משפחתו או חבר לעבודתו) השוקל מעבר לארה"ב, חזרה לישראל או מעוניין בבניית תשתית פיננסית איתנה כאן בארה"ב (כולל הכנת המיסים), מוזמן לפנות אלי, ג'וש ייני, לשיחת היכרות ראשונית.

Josh Yeyni

Josh Yeyni

ג׳וש ייני, תושב בלוויו, וושינגטון. מתכנן פיננסי, יועץ השקעות ורואה חשבון מוסמך עם ניסיון של יותר מ 25 שנה. תושב רחובות לשעבר ובוגר אוניברסיטת תל-אביב בחשבונאות וכלכלה. כותב נלהב בעברית ורואה את יעודו בהנחייה פיננסית לישראלים במעגלי החיים ובמסע הרילוקיישן.
Josh Yeyni

2 comments

  • ישראל מעניקה הטבות מס מצוינות מסוגים שונים עבור תושבים חוזרים. בחוקי המס בישראל ישנה הבחנה בין תושב חוזר "רגיל" (6 שנים) לבין תושב חוזר "ותיק" ( שנים רצופות לפחות בחו"ל) .

    תושב חוזר "רגיל" זכאי להטבות במס הכנסה כגון פטור ממס על הכנסות "פסיביות" בחו"ל (כלומר הכנסות שאינן ממשכורת או מעסק) במשך 5 שנים, ופטור ממס על רווחי הון ממכירת נכסים בחו"ל במשך 10 שנים, אם רכש את הנכסים קודם חזרתו לישראל.
    תושב חוזר "ותיק" זכאי להטבות כגון: פטור ממס על הכנסות "פסיביות" בחו"ל במשך 10 שנים, פטור ממס על רווחי הון ממכירת נכסים בחו"ל במשך 10 שנים, פטור ממס על הכנסות מעבודה (משכורת, עסק או באמצעות חברה) שהופקו בחו"ל, אפשרות ל"שנת הסתגלות" – בה התושב החוזר ממשיך להיחשב תושב חוץ, פטור מחובת גילוי ודיווח (דוחות מס שנתיים והצהרת הון) בגין חו"ל, פטור קבוע ממס רווח הון ממכירת ניירות ערך בחברה ישראלית אם ברכישה היה הרוכש "תושב חוץ", שיעורי מס מועדפים במס רכישה ברכישת דירת מגורים אם בתוך שנתיים מיום רכישת הדירה היה לתושב ישראל.

    יתרה מכך – קיימת פסיקה בבית המשפט העליון שמאפשרת הפרדת התושבות לצורכי מס בין שני בני הזוג. בתכנון נכון ניתן להגדיל את הטבות המס הללו גם על ידי הקמת חברה ישראלית מקומית אשר תפריד בין הפעילויות השונות בישראל ובחו"ל. אך מומלץ לקבל יעוץ מס מראש לגבי נסיבותיו הספציפיות של כל מקרה, על מנת לנצל היטב את יתרונות המס והביטוח הלאומי ולהימנע ממלכודות כואבות.

    ישי עציון, רו"ח

  • Pingback: חזרה לישראל – חלק א' – סיאטלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

15 − 8 =