חדשות קהילתיות – ראיון עם רבי פרקש

מאת: חגית גלצר

chabad

איסטסייד תורה סנטר, חב"ד בלוויו, בית הכנסת, תקראו לזה איך שתרצו, מדובר כבר במוסד אהוב ומוכר. ביום ראשון המקום שוקק חיים עם ילדי בר ובת מצווה וכיתות שלמות שלומדות ומשחקות בעברית. קשה להאמין שהבניין הגדול והמכובד התחיל מזוג שליחים צעירים של חב"ד, ה"שלוחים" רבי מרדכי ורוחי פרקש, שהגיעו לבלוויו לפני כ-22 שנה. למעשה הם היו אמורים לפתוח את בית חב"ד הראשון בתאילנד וכשזה לא הסתייע, כמעט והגיעו לארגנטינה. למזלנו הרב לבסוף הגיעו ליעד תיירותי נכסף אחר, בלוויו, וושינגטון.

ההתחלה הייתה צנועה "עברנו מדלת לדלת להזמין אנשים לשיעורי יהדות וחגים שהתקיימו בבתים פרטיים". בשנה השנייה נשכר חדר קטן והוקם ה"היברו סנדיי סקול" עם 2 ילדים. בהמשך, החדר הפך לקומה שלמה של מרכז שוקק חיים וכשגדלה הקהילה ונוצר צורך במקום גדול יותר, הוקם המרכז הנוכחי, פרוייקט גדול ומרשים שהוקם כולו מתרומות נדיבות של הקהילה. זה המקום לציין שסניפי חב"ד באשר הם, פועלים תמיד כיישות כלכלית עצמאית, ללא תקציבי מדינה ועירייה. הדגש היה ונשאר שבית הכנסת פתוח לכולם ולא רק למסגרת של חברים/מנויים בתשלום כנהוג בארה"ב.

רגעים מרגשים במהלך השנים?

רבי פרקש מספר: הרגע בו אמרנו שלום לסנטר הישן וצעדנו בתהלוכה עם ספרי התורה לסנטר החדש, מאות אנשים, נשים וטף צעדו לאורך הכביש, חשבתי שאולי כך זה היה נראה ביציאת מצרים וכך זה בטח יראה שייקוים הייעוד לעלות לציון ברינה. הרגע שבו שיהודי ישראלי, חילוני במוצהר, ניגש עם תרומה גדולה לבניין באומרו "מעולם לא נכנסתי לחב"ד אבל אני עוקב אחריכם המון שנים, אתם באמת ראויים לזה". או לנהל את חופתם של זוג שהכירו כאן אצלנו, לרקוד עם כל הקהילה בחתונתם היה אחד מהרגעים המרגשים ביותר.

הישגים מיוחדים?

כל פעילות שמביאה ומקהילה יהודים מרקע שונה באחדות לחגוג את יהדותם, ועל הדרך להכיר זה את זה ולהפוך לקהילה אחת. ערבי הנשים של רוחי, עם פעילויות מיוחדות, אומנות והרצאות, זוכים לפופולריות רבה. וגולת הכותרת היא כמובן ההיברו סקול שכולל השנה יותר מ-70 ילדים. לפני מספר שנים נוצר שיתוף פעולה מוצלח מאוד עם "גן ילדותי", משפחות ישראליות רבות מגיעות לגן שבמרכז חב"ד, רואות כי טוב וממשיכות להגיע לארוחות שבת ופעילויות חגים, אפילו כשהקטנטנים גדלים ועולים לבית הספר.

רבי פרקש מצטנע לגבי כל ההישגים והבניין הגדול, פרויקט שכלל עבודה רבה. "אני סומך על הברכות של הרבי מלובביטש, אני בסך הכל השליח. באופן אישי החלק הכי אהוב עלי זה ללמוד וללמד – אם זה תלמוד או הלכה, קבלה או חסידות. מקווה ומתפלל להמשיך בזה וביתר שאת וביתר עוז. התוכנית היא להביא למצב, כמו שהרבה כבר מרגישים לדעתי, שכל יהודי באיזור ידע וירגיש שיש לו בית ליד הבית. מקום שירגיש בנוח ללמוד, לחוות, לחגוג ובעיקר לחוש כמשפחה אחת גדולה, משפחת האיסט סייד תורה סנטר".

 

 

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

Latest posts by Seatelon (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 19 = 25