מריבות בין אחים (ואחיות…)

כתבה: לילך גפרט-שפירא

catfight

לריב זה טבעי… Photo by Pixabay

מריבות בין אחים הן שלב התפתחותי נורמלי בדרך לבניית מערכת יחסים חזקה והן אף תורמות לפיתוח כישורים חברתיים חשובים. והפעם במסגרת "הפינה המשפחתית" איך להתמודד עם מריבות בין ילדים בהבנה וקבלה שזו תופעה טבעית שיכולה להיות מנותבת לכיוונים חיוביים.

הנה סיאוטציה אופיינית: אמא, הוא לקח לי… אבא, היא משכה לי בשיער… אמא!! הוא מציק לי, היא צעקה עלי, הם נכנסים לי לחדר… אמאאא!!!! כשנולד לכם הילד השני ודאי ראיתם בראשכם תמונה פסטורלית ורגועה של שני אחים שמשחקים זה עם זה, עוזרים ודואגים אחד לשני, והנה שני השובבים רבים, צורחים ולפעמים גם מרביצים אחד לשני… כישלון? ממש לא!

מריבות בין אחים הן שלב התפתחותי נורמלי בדרך לבניית מערכת יחסים חזקה, והמריבות האלה תורמות בעקיפין לפיתוח כישורים חברתיים חשובים כמו ניהול דיאלוג, היכולת לוותר, להתפשר ועוד.

אבל מה עושים? הנה כמה עצות איך להתמודד עם מריבות בין אחים, ובכלל בין ילדים:

  • תשומת לב – לילדים יש צורך טבעי בתשומת לב. ואם הם לא משיגים אותה בדרך חיובית, הם ינסו להשיג אותה בדרך שלילית, הרי גם תשומת לב שלילית היא עדיין תשומת לב. בואו ננסה "להקדים תרופה למכה", וניתן תשומת לב חיובית לילד, כך שלא יצטרך לעורר מריבה עם אחיו על מנת לזכות בתשומת לב שלילית.
  • להימנע מתיוגים – כולנו עושים את זה כל הזמן. הוא תמיד יהיה ה"חלש", והיא תהיה ה"מציקה", והוא יהיה זה ש"תמיד מתחיל". ברגע שאנחנו מתייגים אנחנו שיפוטיים ויכול להיות שגם טועים. ננסה לבוא בלי דעות מוקדמות.
  • לחפש את הייחודיות – אחים שרבים אחד עם השני נמצאים הרבה פעמים בתחרות, וקשה שלא להיות בתחרות עם אחיך, אחרי הכל שניכם רבים על תשומת הלב של ההורים. תפקידנו לחפש את הייחודיות של כל ילד ולהדגיש אותה. כל ילד הוא שונה, וננסה להדגיש את השוני הזה ובכך להימנע מתחרות בין הילדים.
  • עד כמה שניתן לא להתערב! ברגע שאנחנו מתערבים במריבה, הילדים משיגים את מטרתם, שהיא לקבל מאיתנו, ההורים, תשומת לב. המטרה היא לתת לילדים להסתדר בכוחות עצמם. אם המריבה מגיעה לכדי אלימות או למצבים קיצוניים, כמובן שנתערב, אבל גם אז ננסה לעשות זאת בצורה לא שיפוטית, ננסה להתייחס למריבה כאל מקשה אחת ולא לחפש את ה"אשם", וחשוב שההתערבות שלנו תהיה עניינית, קצרה וברורה, וכזאת שלא מערבת רגשות. נסו להישאר נייטרליים ולא לתפוס צד.
  • ומה עם עונשים? – עונש הוא אופציה שבדרך כלל לא עובדת, עונש לא משנה את ההתנהגות, אלא רק דוחה אותה למועד אחר, ולכן השימוש בעונש לא משרת את המטרה. אבל כן נוכל להשתמש בהפרדת כוחות. אמרו משפט ברור וענייני כגון: "זה לא בטוח לכם להיות ביחד כרגע, אתם זקוקים לפסק זמן". 

הטיפ שלי: החמיאו על התנהגות חיובית – שימו לב דווקא להתנהגויות החיוביות של הילדים ושבחו אותם. אם אחד הילדים ויתר או מצא פיתרון יצירתי, החמיאו לו על כך. אם אחד הילדים פיתח דפוס תקשורתי חיובי ומשתף, חשוב שהילד ידע שראיתם את זה ושאתם גאים בו!
והכי חשוב, שימרו על אופטימיות! מריבות הן חלק מהתקשורת, הן מחזקות את הילדים ומלמדות אותם שיעורים חשובים על החיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

+ 56 = 64