קניית רכב בארה"ב – חלק ב'

כתב: ארז בנארי

car

יד 2 מרופא Photo by Pixabay

ברוכים הבאים לסיאטל, העיר בלי הפסקה (של הגשם). ובכן, בשלב זה בוודאי כבר שמתם לב שסיפורי הגשם הם קצת מוגזמים, ויש לנו לא מעט ימים יפים ונעימים. בתור תושבים חדשים, אתם בוודאי תוהים לגבי הרבה דברים, ובמדור זה ננסה לעזור לכם להתמודד עם חלק מהאתגרים הללו. בגיליון הקודם דנו באתגרים המלווים רכישת רכב מסוכנות או מגרש והפעם נראה כיצד לרכוש רכב מגורם פרטי.

סוכנויות ומגרשים גובים עמלה נכבדת, ולכן קניית רכב מאדם פרטי לרוב זולה יותר בכעשרה אחוז לפחות. מצד שני, קניה מפרטי מחייבת זהירות כדי לא לרכוש רכב פגום או גנוב. דרך אחת לצמצם את הסיכון היא לקנות ממישהו קרוב. למשל, אפשר להסתובב בשכונה שלכם או בשכונות סמוכות ולחפש מכוניות עם שלט "למכירה". אפשרות נוספת ,לעובדי החברות הגדולות כמו מיקרוסופט, אמאזון, בואינג וכדומה, לרכוש מעובדים אחרים. מיקרוסופט, למשל, מפעילה רשימת תפוצה בשם SellBuy שאותה הזכרנו כבר בעבר. אל רשימה זו מגיעות מדי יום כמה הצעות למכירת רכב, והסיכוי להתקל ברמאי בצורה כזו הוא קטן מאוד.

אם אתם מרגישים בנוח עם השפה, התרבות ונבירה במנועי מכוניות, אתרי המכירות CraigsList ו – eBay הם מקור בלתי נדלה להצעות טובות. שוק הרכב המשומש גדול ומוצף, ולכן קל מאוד למצוא רכבים ורוב המוכרים גמישים לגבי המחיר. כאשר מבצעים קניה מפרטי, מקובל שהקונה לוקח את הרכב לבדיקה ומשלם עליה. העלויות הן בסדר גודל של 150-200 דולר אך עשויות לקחת מספר שעות. לרוב, המוכר ירצה להצטרף לבדיקה, אך לא נדיר שהמוכר יסמוך עליכם ויתן לכם לטפל בזה לבד. מן הסתם, יצירת רושם טוב ומסירת פרטים מלאים למוכר תגדיל את הסיכוי לקבלת אמון מלא.

במידה ותחליטו לסגור עסקה עם המוכר. הוא ימסור לכם את שטר הבעלות של הרכב (המכונה “Title”) לאחר התשלום, ועם שטר זה יש לפנות למשרד רישוי הרכב האזורי כדי לבצע את העברת הבעלות. אין צורך בליווי המוכר למטרה זו, מאחר ושטר הבעלות הוא הניירת היחידה הדרושה. כחלק מהעברת הבעלות תדרשו לשלם את אגרת רישום הרכב, ותקבלו נייר המשמש כלוחית זיהוי זמנית. את הנייר יש לתלות בחלון האחורי של הרכב, ולאחר כמה שבועות יישלח לביתך סט לוחיות רישוי קבועות. כאשר יגיעו הלוחיות, יש להסיר את הלוחיות הקודמות ולזרוק אותם לפח או להשמיד אותן. כאשר משלמים את אגרת הרישוי ניתן גם לבקש לוחית רישוי "מותאמת אישית" עם צירוף אותיות ומספרים משמעותי עבורך. ניתן גם לבחור לוחית עם עיצוב מיוחד. שתי אפשרויות אלה כרוכות בתשלום נוסף, כמובן. כאשר מבקשים לוחית עם מספר מיוחד, יש למלא כמה אפשרויות שישמשו כגיבוי במקרה והבחירה הראשונה שלך כבר תפוסה. כאשר קונים רכב ממגרש, יש לשלם מס קניה על הרכב בסדר גודל של כעשרה אחוז, אך קניה מאדם פרטי אינה פוטרת את הקונה מתשלום המס. במקרה כזה לא משלמים את המס במהלך הקניה, אלא כחלק מתשלום אגרת הרישוי במשרד הרישוי.

בעת רכישת רכב מגורם פרטי אין צורך להוכיח שיש ברשותך ביטוח, אך נסיעה בלעדיו, אפילו למרחק קצר, מסוכנת מאוד. כפי שאתם בוודאי כבר יודעים, שכר-עבודה הוא גבוה בארצות הברית, ולכן אפילו תיקון פח קטן (שלא לדבר על פגיעה בזולת, חס וחלילה) היא יקרה מאוד. בגיליון הבא נדון ברכישת ביטוח לרכב ואפשרויותיו השונות.

 

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

64 − 62 =