מכת בכורות – האמנם?

כתבה: לילך גפרט-שפירא

friends

הסדר כן קובע… Photo by Pixabay

הפעם בפינה המשפחתית נדבר על השפעת סדר הלידה על האישיות והתפקיד של הילדים במשפחה.

פסיכולוגים מוצאים קשר בין סדר הלידה לבין אופי הילד, אם נולדת בכור, אמצעי, או בן זקונים, יש לכך השפעה על הבחירות שתעשה, התפקידים שתיקח על עצמך ואפילו על הקריירה שתיבחר לעצמך ביום מן הימים.

הבכור –האחראי. הבכור יהיה ה"שמרן" שבחבורה, רציני, תלמיד טוב שלוקח את הלימודים ברצינות. הילדים הבכורים כמו נושאים את עול העולם (ואת ציפיות ההורים) על כתפיהם. מרד גיל ההתבגרות שלהם יהיה קל יחסית, במיוחד בהשוואה לאלו שבאים אחריהם, והם בדרך כלל יסתמכו על עבודה קשה בכדי להשיג את מטרותיהם. רוב הפרופסורים באקדמיה, אנשים בתפקידי מפתח והשפעה הם ילדים בכורים.

השני – ה"צ'ארמר". הילד השני נולד לעולם תחרותי, תמיד יש מישהו שמסתכל עליו מלמעלה ו"נושף בעורפו". הוא חייב להתבלט מהרגע הראשון ולכן בד"כ יהיה מקסים וקסום, ה"צ'ארמר" של המשפחה. ילד שני סומך על קסמו האישי בשביל להשיג את מטרותיו, הוא שובב ויודע לתת בנו את המבט הזה שפשוט ממיס אותנו, זה תפקידו. הילד השני הולך לביה"ס בשביל לפגוש את החברים, הלימודים זו מטרה משנית.

הצעיר – הנפש החופשית. ה"בייבי" של המשפחה הוא הנפש החופשית, התינוק של הבית ושל אחיו הגדולים. הוא בד"כ יהיה ילד זורם, פתוח מאוד מבחינה חברתית, החוקים והכללים לגמרי מעליו והוא בעיקר עושה "מה שבא לו". רוב האמנים הם בני ובנות הזקונים של המשפחה.

כמובן שהכל דינמי מאוד ויכול להשתנות, וגם תלוי בגילאי הילדים, האם מדובר בבנים או בנות ובעוד הרבה קריטריונים אחרים.

הטיפ שלי: חישבו על עצמכם ועל משפחת המוצא שלכם. איפה אתם ממוקמים בין האחים ואיזה תפקידים בחרתם לעצמכם. מה הציפיות שלכם מהילדים שלכם בהתאם למיקומם במשפחה?

תרגיל משפחתי: צאו מאיזור הנוחות ומהתיוגים, והפתיעו את עצמכם ואת ילדיכם במשימה או פעילות שלא כ"כ תואמים את ה"תפקיד" שלקחו על עצמם, ותראו מה תהיה התוצאה.

ולסיכום איש חכם תימצת יפה את העניין כשאמר: הבכור קובע את הכללים, השני מפר את הכללים, והשלישי מעל הכללים.

בפעם הבאה: על מריבות בין אחים…

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

Latest posts by Seatelon (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

70 − 61 =