מיסים בשנה הראשונה בארה"ב

כתב: ג'וש ייני

tax

Photo by Pixabay

כאמור מיודעינו בני משפחת ישראלי, הגיעו לרדמונד בקיץ שעבר במסגרת רילוקיישן ועבודה בענק התוכנה המקומי. מטבע הדברים יש להם אתגרים ושאלות למכביר והפעם בנושא הכנת המיסים לשנת 2015.

"בישראל היינו שכירים, כל המיסים ירדו מהמשכורת ולמעשה לא היה עלינו לעשות דבר בנידון. מאחר והגענו לכאן באמצע השנה, הבנו שישנן מספר אופציות להגשת המיסים, וכן מספר בעלי מקצוע בתחום. ג'וש, מה חשוב לדעת ואל מי כדאי לפנות כדי להכין את המיסים בשנה הראשונה?"

מעמדכם כ"תושבי מס" בארה"ב בשנה הראשונה מכתיב את מסלול הגשת הדו"ח. באופן כללי, תושבות נקבעת לפי נוסחה הכוללת את מספר הימים ששהיתם בארה"ב בשלוש השנים האחרונות. בעלי אזרחות או גרין קארד נחשבים כתושבים (לצורך מס) אוטומטית.

‏‏תושבים: חייבים בדיווח ומשלמים מס על כל ההכנסות מכל המקורות כולל הכנסות ממדינות זרות (חשבונות בנק, נכסים וכדומה). על אותו משקל, תושבים גם מקבלים את הניכויים והזיכויים לכל השנה.

לא תושבים: משלמים מס רק על הכנסות שמקורן בתוך ארה"ב. באותה מידה, הניכויים והזיכויים מוגבלים.

תושב חלקי: מעמד זה חל בשנה הראשונה והאחרונה, אם הגעתם או עזבתם באמצע השנה, וכולל לעיתים קרובות את שני המצבים הקודמים באותה שנת מס.

כאן מתחילים הסיבוכים שציינתם ואפילו אובדן הזדמנויות:

בשנה הראשונה, החוק מאפשר מספר אפשרויות לבחירת מעמד התושבות בהגשת המיסים:

  1. "לא תושב"- יכול במקרים מסויימים לבחור במיסוי כתושב.
  2. "תושב-חלקי"- יכול לבחור להיות ממוסה כתושב לכל השנה.
  3. "תושב לכל השנה"- יכול לבחור לצרף את בן הזוג לדווח משותף.
  4. שני בני זוג שבוחרים דווח משותף, יכולים גם לצרף את ילדיהם לדו"ח.

מאחר שכל בחירה כזו מוסיפה לדו"ח הכנסות מצד אחד, וניכויים וזיכויים מצד שני, התוצאה (נטו) ברוב המקרים אינה ברורה מראש. לעיתים קרובות צריך להכין מספר אלטרנטיבות לפני שמגלים את התוצאה האופטימלית. הכנת מיסים בשנה ראשונה דורשת סבלנות ומיומנות רבה ולכן כדאי לפנות לבעל מקצוע בתחום. זו גם הסיבה, שחברות רבות המביאות עובדים לרילוקיישן, מוכנות לשלם סכומי עתק לחברות ראיית חשבון על מנת שיכינו את הדוחות בצורה נכונה עבור עובדיהם, בעיקר בשנה הראשונה.

מי הוא "מכין מיסים"?

החוק מגדיר 4 קבוצות של מכיני מיסים: רואי חשבון מוסמכים, עורכי דין, מייצגים רשומים ומכיני מיסים אחרים. ברוב המקרים תעבדו עם אחת הקבוצות הבאות:

רואי חשבון מוסמכים (CPA’s)– בדומה לרואי חשבון בישראל, חייבים בהשכלה אקדמאית עם התמחות בחשבונאות, חייבים לעבור בחינה לאומית, חייבים בהתמחות ובהשכלה מתמשכת, הם מפוקחים ע"י מועצת רואי חשבון וחייבים לפי החוק בהתנהגות אתית כלפי לקוחותיהם ובהתנהלותם כנגד רשויות מס הכנסה. רו"ח מייצגים לקוחות בכל מדינה כולל דו"חות מס הכנסה שהוכנו ע"י אחרים. לעיתים קרובות רו"ח גם מציעים שירותים פיננסיים נוספים.

מייצגים רשומים (Enrolled Agents) – בדומה ליועצי מס ישראלים, אלו אנשים שעוסקים בהכנת מיסים או יעוץ למחייתם. הם נדרשו לעבור בחינת ידע במס ויכולים לייצג לקוחות מול רשויות המס. יש מהם דרישה חוקית להשכלה מתמשכת והתנהגות אתית.

מכיני מיסים אחרים – בניגוד לשתי הקבוצות הראשונות, אין דרישות מיוחדות מקבוצה זו מלבד קבלת מספר מכין מיסים. הם יכולים לייצג לקוח רק על דו"ח שהם הכינו וחתמו עליו. מבחינה חוקית, אין עליהם דרישות ידע, רישוי או הסמכה מקצועית בתחום המיסים או התנהגות אתית.

בכל מקרה, לא חשוב מי הכין את הדו"ח, האחריות הסופית למה שכלול, או חסר, בדו"ח המס היא תמיד שלכם. לכן חשוב לוודא התאמה אישית והבנת הפילוסופיה של מכין המיסים. כמו כן, יש לשקול האם יעמוד מכין המיסים לרשותכם לאחר תקופת המס, כדי לענות לשאלות נוספות, לטיפול בבעיות מס או לשירותים נוספים.

לפניות בנושא מיסים או תכנון פיננסי (בעברית או אנגלית), פנו לג'וש ייני, רו"ח ומתכנן פיננסי מוסמך. מידע נוסף ניתן למצוא באתר של ג'וש: www.yeyni.com

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

2 comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

− 1 = 1