ביטוח לאומי בארה"ב

כתב: ג'וש ייני

pension and social security

ותחביב לפנסיה כבר מצאתם? Photo by Ronen Engler

בחודש שעבר, שוחחנו עם משפחת ישראלי בנושא האופציות הפתוחות לרשותם לחסכון לקולג'. מאחר שהישראלים עדיין לא בטוחים מתי ואם הם חוזרים, עדיפות ניתנה לפתרונות שמתאימים לשתי הארצות. במהלך שדרוג התכנית הפיננסית לשנת 2016, הבחינו הישראלים בסעיף "הכנסה מתשלומי פרישה מביטוח לאומי" והדבר העלה מספר שאלות:

שלום ג'וש, אם אנו חוזרים לישראל, מה קורה למיסי הביטוח הלאומי האמריקאי ששילמנו בארה״ב?

האם נקבל פנסיה אמריקאית גם לאחר שחזרנו לארץ והגענו לגיל פרישה בישראל?

האם אפשר לבקש החזרים או שכל התשלומים הללו יורדים לטמיון?  

שאלותכם נוגעות בנושא שרבים מקדישים לו מחשבה מועטה, למרות חשיבותו העצומה. תוצאות ההחלטות שלכם היום, שיתגלו רק בעוד שנים רבות, יכולות להמדד במאות אלפי דולרים נוספים (או חס וחלילה אבודים) בתקופת הפרישה.

המערכת האמריקאית עובדת בשיטת הצבירה. בד"כ עובד זכאי לתשלומי פרישה של ביטוח לאומי אמריקאי (בגיל פרישה) אם צבר 40 נקודות זכות לביטוח לאומי מההכנסה החייבת בביטוח לאומי אמריקאי.

לשנת 2016 לדוגמא, כל עובד המרוויח לפחות $1260 במשך השנה, זכאי לנקודת זכות אחת. אם תרוויחו לפחות 5040$ במשך השנה, תהיו זכאים ל4 נקודות הזכות המותרות בשנה. בדרך כלל דרושות 10 שנות דיווח כדי לצבור את 40 הנקודות הנדרשות לזכאות לתשלומי פרישה של הביטוח הלאומי האמריקאי.

הסכום שישולם לכם בגיל פרישה תלוי כמובן בגובה בהכנסות במשך השנים ולפיכך בעלי הכנסות גבוהות יקבלו יותר. לפי הסכמי ביטוח לאומי עם ישראל, במיקרים מסוימים, ביטוח לאומי אמריקאי ישולם גם לאזרח ישראלי, הזכאי לכך, אפילו אם הוא כבר לא מתגורר (או עובד) בארה״ב ומעבר לזאת, קיימת גם האפשרות לתשלומים לבני הזוג.

המעמד החוקי (אזרח, גרין קארד, וכו') יכול להשפיע לא רק על היכולת שלך לקבל תשלומי ביטוח לאומי מחוץ לארה"ב, אלא גם ולא פחות חשוב, על האפשרות להמשיך לצבור נקודות להשלמת הזכאות אפילו אם הפסקתם לעבוד בארה"ב. בהנחה שתחיו בפרישה מעל 20 שנה, תשלומי פנסיה אמריקאים יכולים להצטבר למאות אלפי דולרים במונחים של היום (והם גם צמודים למדד המחייה האמריקאי).

תכנון "ביטוח לאומי" הוא חלק חשוב המהתכנית הפיננסית הכוללת. תמיד מומלץ לערוך שיחה מפורטת, עם היועץ הפיננסי שלך לפני כל שינוי מעמד חוקי כגון: בקשה לגרין קארד או לאזרחות וכמובן ההחלטה הקריטית מתי לעזוב את ארה"ב ואם ניתן להמשיך את הצבירה המלאה לביטוח לאומי.

חשוב לציין שברוב המקרים אין אפשרות לקבל החזרים של תשלומים או ל"קנות זכאות" לביטוח לאומי אמריקאי לאחר מעשה.

מאמר זה אינו מתיימר לכסות את כל האפשרויות והיוצאים מן הכלל בנושא נרחב זה. המידע המוצג הוא כללי ולהרחבת הדעת בלבד. תכנית פיננסית היא פרויקט מורכב המצריך בחינת כל מרכיב ומרכיב וכן התייחסות לתמונה הכוללת. מומלץ תמיד להתייעץ עם בעל מקצוע מתאים לגבי הנסיבות האישיות.

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

Latest posts by Seatelon (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

93 − 83 =