הפינה המשפחתית

כתבה: לילך גפרט-שפירא

עוגיות_לילך

עוגיות לב, אפתה עם הילדים וצילמה: לילך גפרט-שפירא

 פינת התמיכה שלכם לכל עינייני ההורות והמשפחה, והפעם בפינה המשפחתית נדבר על אוכל!


הנה סצינה מחיי היומיום: אוטוטו ארוחת ערב, אני נוסעת, קונה, סוחבת, פורקת, שוטפת, קוצצת, טוחנת, מבשלת, פורסת, עורכת, מקשטת ו… "איכס! אפשר פיצה???"

מערכת היחסים ילד-אוכל יכולה להיות לא פשוטה ולגרור הרבה תסכולים אצלנו, ההורים. חשוב לזכור שכשהילד לא רוצה לאכול את מה שטרחנו ובישלנו, זה לא אישי נגדנו, ולחלוטין לא מעיד על כישורנו הקולינריים. אז אין טעם להיעלב.

לאוכל יש תפקיד חשוב ומרכזי בחיים לגדילה ושמירה על בריאות תקינה, ובנוסף תפקיד חברתי חשוב.
אז מה נוכל לעשות כדי לעזור לילדינו לפתח גישה בריאה והרגלי אכילה בריאים? הנה כמה עצות:
שתפו את הילדים: בקניית המזון, בהכנת הארוחה, תנו להם תפקידים, תפקיד מורח הסנדויצ'ים, תפקיד המוזג. הסתכלו ביחד בספרי בישול והחליטו בצורה משותפת מה תבשלו, תנו להם להרגיש בשליטה.
אל תהפכו את האוכל ל"כלי נשק" או למשא ומתן: משפטים כמו "אם תאכל יפה – תקבל קינוח", לא תורמים להקניית הרגלי אכילה נכונים ובריאים. בנוסף אל תהפכו את האוכל לאמצעי מיקוח או לפרס.
שמשו מודל חיובי לילדים: אל תאמרו "יאמי, איזה מלפפון טעים", אלא איכלו אותו בעצמכם. למעשים יש הרבה יותר השפעה מאשר למילים. ואם יש מאכל שיש לכם התנגדות עקרונית אליו, פשוט אל תכניסו הביתה.
נחישות ועקביות: המשיכו להציע ואל תתייאשו! ישנם מאכלים רבים שהם טעם נרכש ולוקח זמן עד שילדים מסכימים לטעום משהו חדש.
תנו אופציות לבחירה אבל לא יותר מדי: כדאי לשאול "אתה רוצה ביצה קשה או חביתה מקושקשת?", אבל השתדלו להציב שתי אופציות ולא יותר.

והטיפ שלי: סגלו לכם הרגל של ארוחת ערב משותפת! לארוחת הערב המשותפת יש הרבה מעלות מלבד האכילה ביחד. זהו זמן איכות של המשפחה, תשומת הלב נתונה לאוכל אבל גם לילדים, וזו עצירה קלה מהמרתון היומי שלנו. תוך כדי ארוחת הערב המשותפת הילדים מסגלים לעצמם הרגלי אכילה, ובמקביל רוכשים מיומנויות חברתיות, למשל היכולת לשוחח ולהקשיב אחד לשני. אפשר לדבר על ענייני היומיום, אפשר לשאול שאלות ולספר סיפורים, ואפשר לאכול בשקט, ביחד הוא הכי חשוב.

ולסיום, תרגיל משפחתי: הציעו לילד לפתוח "מסעדה" ליום אחד. שבו איתו לכתוב תפריט וביום המיועד תנו לו להכין את השולחן, "לקחת הזמנות" מבני המשפחה ולהגיש את האוכל. אופציה פשוטה היא להקים "מסעדת סנדויצ'ים". ואל תשכחו בסוף הארוחה לשבח את השף!

מוזמנים לשתף אותי בחוויות שלכם, להאיר ולהעיר ולשאול שאלות, ואני מבטיחה לנסות לענות.

שתהיה שנה אזרחית טובה, מלאה באוכל טעים!

לילך גפרט-שפירא מדריכת הורים ומנחת קבוצות. מאבחנת ומטפלת בפרחי באך. מלווה תהליכי התפתחות אישית ליחידים ומשפחות.

Seatelon

Seatelon

סיאטלון, המקומון הישראלי של סיאטל והסביבה. במה ליוצרים מקומיים ובעלי עסקים בקהילה וכל המידע על הופעות מעניינות ואירועים קהילתיים בסיאטל והאיזור. צרו קשר והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו, זה משתלם.
Seatelon

Latest posts by Seatelon (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

3 + 1 =