אשראי

credit-card-509324_640

שאלה: "כבר כמעט סיימתי את תהליך קבלת המשכנתא, וקיבלתי הצעה מעולה לכרטיס אשראי חדש. ההצעה מוגבלת בזמן, אז אין סיבה לחכות, נכון?"    

   תשובה: בתהליך קבלת ואישור המשכנתא יש מספר שלבים. בקניית בית, יש Deadline, אז הכל קורה מהר. במחזור משכנתא, התהליך לפעמים איטי יותר, ויש יותר אפשרויות לעשות טעויות…. אבל חשוב לזכור שבכל זמן בתהליך יכול המלווה להחליט להזמין דו"ח אשראי נוסף, רק כדי לוודא שאתם ממשיכים לשלם את כל החשבונות בזמן. הבעיה היא, שדירוג האשראי שלכם והדו"ח המייצג אותו מאד מורכבים, וכוללים רשימה, לא רק של כל קווי האשראי הפתוחים והסגורים שצברתם מאז עברתם לארה"ב, אלא גם רשימת של בירורי האשראי ש"הריצו" כנגד מספר הזהות (SSN) שלכם. כל שינוי בדו"ח האשראי, מהווה עילה לעיכוב נוסף בתהליך אישור המשכנתא, ופוטנציאל לסירוב!

   מי מריץ בירורי אשראי?

   רוב בירורי האשראי מורצים על ידי מלווים פוטנציאליים, כחלק מתהליך פתיחת קו אשראי חדש. אבל גם מעסיקים, חברות סלולר, ספקי טלוויזיה ואינטרנט, וכד' בודקים את דירוג האשראי לפני פתיחת חשבון חדש, הוספת קו טלפון, או לפעמים אפילו לפני שדרוג מכשיר… כל בירור כזה יופיע בדו"ח האשראי, ועשוי לעורר שאלות; האם הלקוח עומד לקבל אשראי נוסף? האם תפגע היכולת שלו לעמוד בתשלומי המשכנתא? במקרה הטוב, אם לא התקבל קו אשראי חדש, מכתב הסבר יספיק. במקרה הפחות טוב, הבירור וההסבר עלולים לגרום לעיכוב בסגירת המשכנתא החדשה, ולצורך להאריך את "נעילת הריבית" תמורת תשלום נוסף, ובמקרה הגרוע, יכול המלווה לסרב ברגע האחרון לממש את המשכנתא החדשה…

   אז: אם אתם קונים בית, או רוצים למחזר משכנתא – רצוי שלא לקנות שום דבר בתשלומים (כן, אפילו אם מציעים תשלומים ל-5 שנים ללא ריבית), לא לקנות רכב חדש (סוכנות הרכב עשוייה למשוך דו"ח אשראי, רק לבדוק אם מימון בא בחשבון עבורכם), לא להחליף עבודה (זה יכול ליצור בעיות נוספות בהקשר של וידוא עבודה ומשכורת), ולא להוציא או לבדוק אפשרות של שום כרטיסי אשראי חדשים!

   לאחר סיום תהליך קבלת המשכנתא תיתכן ירידה זמנית בדירוג האשראי, אבל לאחר 2-3 תשלומים סדירים, הדירוג יחזור לקדמותו, ואולי אפילו יעלה. זה הזמן לכל השינויים שדחיתם לפני-כן.

אם יש לכם שאלות נוספות, פנו אלי ואשמח לפרסם תשובות. ניתן גם לקבל יעוץ דיסקרטי, חינם וללא התחייבות.

איל טרופן

איל טרופן

תושב רדמונד וושינגטון, לשעבר תל-אביב. בוגר תואר בפיסיקה מהטכניון, ותואר שני בתעשייה וניהול מאוניברסיטת ניו-יורק. לאחר שנים כמנהל פרוייקטים בכיר בהיי טק, שינה איל כיוון, והוסמך כיועץ וסוכן משכנתאות מורשה במדינות וושינגטון, אורגון, קליפורניה, וטקסס (MLO-874253). f. כיום, איל מוצא סיפוק רב בעזרה לחברי הקהילה בקניית הנכסים הגדולים, היקרים, והמשמעותיים ביותר לעתיד משפחתם.
איל טרופן

Latest posts by איל טרופן (see all)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

3 + 3 =